Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Enuréza a nykturie: Novinky
Odborná centra
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Nová aplikace pro enuretiky představená při příležitosti prvního Světového dne pomočování

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost praktické lékařství pro dospělé
Téma: Enuréza a nykturie

Vydáno: 19.4.2016

Nová aplikace pro enuretiky představená při příležitosti prvního Světového dne pomočování

16. října 2015 se v pražském Kongresovém centru uskutečnila konference při příležitosti prvního Světového dne pomočování, který proběhl 17. října. V rámci konference byl předním odborníkem v oboru dětské urologie profesorem Bogaertem představen nový projekt Drydawn, určený pro enuretiky, jejich rodiny i ošetřující lékaře.

Světový den noční enurézy

Světový den noční enurézy je výsledkem společné iniciativy mezinárodních odborných společností – International Children's Continence Society (ICCS) a European Society for Pediatric Urology (ESPU). Nově zvolený prezident ESPU, profesor Guy Bogaert z Belgie, představil v rámci konference mimo jiné novou vizi společného úsilí těchto dvou společností.

Mýty okolo pomočování

Upozornit na to, že pomočování se týká značného množství dětí a přitom se jedná o medicínský problém, měl za cíl Světový den pomočování, který proběhl 17. října 2015. Podle prof. Bogaerta totiž enuresis nocturna představuje i v současnosti vysoce stigmatizující a stresující problém pro děti a jejich rodiny. Připomněl, že ohledně noční enurézy stále kolují mýty dané nedostatečnou informovaností rodičů dětí.

Jedním z největších omylů je například nenechat enuretiky spát s plenkou, aby si uvědomili nepříjemné pocity při pomočení a naučili se zůstat „v suchu“. Belgický odborník zdůraznil, že tento postup bohužel nefunguje a naopak může obtíže zhoršit. Na druhou stranu však vidí obrovský posun v diagnostice i léčbě noční enurézy. Podle jeho slov se ještě před 30 lety na lékařských fakultách učilo, že jde čistě o psychiatrický problém.

Digitalizace noční enurézy

V souvislosti s dynamickým rozvojem medicíny uvedl prof. Bogaert další trefný příklad: Když před 30 lety dostali jako studenti na lékařské fakultě domácí úkol, navštívili knihovnu. V dnešní době však každý hledá informace na internetu. Děti a dospívající se v současnosti prakticky neobejdou bez počítačů, tabletů či mobilních telefonů. Proto se digitalizace nevyhnula ani problematice noční enurézy.

Guy Bogaert tak na konferenci mohl představit společný projekt ICCS a ESPU nazvaný Drydawn (tedy „Suchý úsvit“). Cílem projektu je poskytnutí validních a komplexních informací o problematice noční enurézy na jednom místě. Drydawn je edukativní projekt určený především pro děti a jejich rodiče, jehož českým ekvivalentem je webový projekt Noc v suchu (www.nocvsuchu.cz). Pro odborníky vznikl v kooperaci s vydavatelstvím Elsevier také projekt Bedwetting Resource Center. Odborníci na jeho webových stránkách naleznou aktualizovaný seznam studií zabývajících se enurézou, rozhovory s experty, ale také klinické pomůcky a guidelines.

Mobilní aplikace – zábavná cesta ke zvýšení motivace a zlepšení péče

Internetové stránky Drydawn jsou však jen polovinou projektu. Druhá, neméně důležitá součást tkví v nové mobilní aplikaci Drydawn, která bude v České republice představena v květnu 2016 pod názvem „Noc v suchu“. Cílem této mobilní aplikace je nahradit mikční deníky zábavnější, interaktivní formou.

Hlavním hrdinou aplikace je Ingolf, interaktivní postava, která má také potíže s noční enurézou. Po stažení aplikace do digitálního zařízení je nejprve nutná registrace v podobě vyplnění roku a měsíce narození. Aplikace obsahuje dva typy mikčních deníků. V jednodušším se pouze vyplňuje informace o tom, zda v předchozí noci došlo k pomočení, či nikoliv. Detailnější deník zahrnuje informace o počtu mikcí a bilanci tekutin za celý den. Za každý nový údaj je uživatel odměněn zlatými medailemi, které vyměňuje za oblečení a různé doplňky pro Ingolfa. Aplikace tak motivuje samotného enuretika k vedení mikčního deníku a současně poskytuje validní informace pro ošetřujícího lékaře.

(holi)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Prevalence noční enurézy u dětí školního věku a její vliv na kvalitu života

Studie publikovaná v Journal of Pediatric Urology byla zaměřena na zjištění prevalence noční enurézy a faktory spojené s jejím rozvojem, a to ve skupině školou povinných dětí (věkové rozmezí 6–13 let).

Primární noční enuréza (MUDr. Jana Leichmannová)

Enuréza je klasifikována jako mimovolní noční pomočování u dítěte staršího 5 let. Nejčastějším typem je primární noční enuréza (PNE), která přetrvává od narození, tedy bez suché pauzy, a není doprovázena příznaky jiné organické či duševní poruchy.

Pomůže mobilní aplikace Noc v suchu enuretickým dětem?

Nová mobilní aplikace Noc v suchu bude v České republice představena v květnu 2016. Cílem této mobilní aplikace je nahradit mikční deníky zábavnější interaktivní formou.Všechny novinky