Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Enuréza a nykturie: Novinky
Odborná centra
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Neléčená enuréza zasahuje do vývoje osobnosti dítěte

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost praktické lékařství pro dospělé
Téma: Enuréza a nykturie

Vydáno: 26.4.2015

Neléčená enuréza zasahuje do vývoje osobnosti dítěte

Řešení enurézy bývá často odkládáno s tím, že se upraví samo. Neléčená enuréza ovšem má své psychické důsledky, které zasahují do celého vývoje osobnosti. Jsou patrné zejména v sebepojetí a sebehodnocení dítěte. Obecně platí, že čím déle porucha trvá, tím je zásah do sebevědomí hlubší. Klíčový je proto časný začátek léčby, který umožní předejít traumatům dříve, než začne mít dítě problémy v kolektivu. Především neléčené děti se straní kolektivu nebo bývají vrstevníky odmítány. Děti se za své noční pomočování stydí, mají pocit viny, trapnosti a hanby a nevěří si.

Studie zaměřené na dopad nočního pomočování na psychiku dětí a dospělých proběhly v posledních letech zejména ve Švédsku, Německu, USA a dalších zemích. Britský psycholog Butler uvádí, že děti, které se v noci pomočují, řadí svůj problém mezi nejzávažnější situace, se kterými se mohou setkat, na 3. místo hned za hádky a rozvod rodičů. S kolegy zkoumal 55 dětí s enurézou a zjistil, že bývají terčem posměchu, často neumějí nebo nechtějí o svém problému hovořit, straní se společnosti, pociťují rozpaky před sourozenci a vyhýbají se výletům s kamarády a návštěvám vyžadujícím noční přespání. Výsledek Butlerova výzkumu ukázal noční pomočování jako sociální odlišnost a izolaci.

Wagner a Geffken došli ve svém výzkumu k výsledkům, že 65 % dětí s enurézou je kvůli svému problému nešťastných. Morisonová pozorovala u dětí s enurézou smutnou náladu, pocit bezmoci a studu a neschopnosti situaci ovlivnit. Studie odborníků z Nottinghamské univerzity zahrnující 114 dětí s enurézou ukázala, že sebehodnocení chlapců, zejména těch, kteří se pomočují často, je narušeno více než u dívek.

Většina studií naznačila zlepšení emočního a psychického stavu dítěte s enurézou po léčbě, a to bez ohledu na její způsob a výsledek. Zdá se, že významným aspektem terapie je zvýšená pozornost, kontakt a podpora okolí. Stálá útěcha a odborná pomoc jsou při léčbě velmi významné.

Neléčená enuréza může u dítěte vést k rozvinutí trvalého pocitu, že je odlišné od ostatních, což má zásadní vliv na rozvoj jeho osobnosti. Včasně zahájená léčba, jejímž významným aspektem je pozornost a podpora nejbližších, prokazatelně zlepšuje emoční i psychický stav dítěte.

(zza)

Zdroj:  Turbová J. Enuréza pohledem psychologa. MF E15 Ženy. http://zeny.e15.cz/clanek/sex-a-vztahy/enureza-pohledem-psychologa (navštíveno 12. 3. 2015).

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,4/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

V léčbě primární enurézy je třeba zohlednit případnou přítomnost ADHD

Prevalence ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) je u dětí s monosymptomatickou noční enurézou vyšší než u běžné populace. Vzhledem k tomu, že porucha pozornosti může nepříznivě ovlivnit léčbu enurézy, je u dětí s nočním pomočováním vhodné vyšetřit možnou přítomnost ADHD a v pozitivním případě zajistit podporu psychologa.

Amputace penisu z důvodu primární enurézy

Před dvěma lety byla v časopise Urology publikována kazuistika 8letého indického chlapce, u něhož byla nutná částečná amputace penisu z důvodu syndromu zaškrcení penisu, který si navodil sám zavázáním penisu nití kvůli primární enuréze. Syndrom zaškrcení penisu je vzácným naléhavým stavem, který bývá vyvolán náhodným zaškrcením penisu dlouhým vlasem (obvykle vlasem matky).

Nykturie může být projevem závažných onemocnění

Nykturie je probouzení během noci z důvodu potřeby močit. Často může jít o časnou a nenápadnou známku závažného systémového onemocnění. Ovšem i po vyloučení možných příčin může být nykturie obtěžujícím problémem, který lze účinně léčit. Proto je jí v klinické praxi třeba věnovat dostatečnou pozornost.Všechny novinky