Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Enuréza a nykturie: Novinky
Odborná centra
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Možnou příčinou primární noční enurézy je nízká noční hladina antidiuretického hormonu

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost praktické lékařství pro dospělé
Téma: Enuréza a nykturie

Vydáno: 22.1.2015

Možnou příčinou primární noční enurézy je nízká noční hladina antidiuretického hormonu

Možnou příčinou PNE je nízká noční hladina vazopresinu (antidiuretického hormonu – ADH), což vysvětluje i dobrou odpověď na léčbu desmopresinem (desamino-D-arginin vazopresinem – DDAVP). Nedávná práce potvrdila výsledky předchozích studií, že výskyt primární noční enurézy (PNE) ve věku 6–12 let je častější u chlapců a v rodinách s více dětmi. Klesá se stoupajícím věkem.

Do této retrospektivní studie bylo zařazeno 90 dětí ve věku 6–12 let s PNE vyšetřených v terciálním zdravotnickém zařízení. Autoři porovnávali jejich pohlaví, tělesnou výšku, hmotnost, počet sourozenců, psychosociální problémy, průvodní choroby a hladinu ADH během noci s daty získanými z národního průzkumu u věkově odpovídající populace. Hodnotili rovněž odpověď na léčbu desmopresinem.

Výskyt PNE klesal s věkem. Byla zjištěna významná souvislost PNE s mužským pohlavím (p = 0,044) a s počtem dětí v rodině (p = 0,043). Celkem 36,7 % dětí s PNE mělo též problémy se stolicí, 17,8 % bylo obézních, 12,2 % mělo ADHD (poruchu pozornosti s hyperaktivitou) a 10 % nadváhu. Hladina ADH u dětí s PNE činila ve 2:00 ráno 0,87 ± 0,75 pg/ml a v 8:00 ráno 0,89 ± 0,76 pg/ml. U 55,5 % dětí byl podáván desmopresin. Úplné odpovědi na léčbu bylo dosaženo u 86 % dětí s PNE a u zbývajících 14 % byla odpověď na léčbu částečná.

Enuréza je běžným stavem, který může být velmi nepříjemný a narušovat život rodiny. Opakovaná potřeba vyprazdňování močového měchýře během noci narušuje architekturu spánku dítěte a jeho kognitivní výkonnost. V mnoha případech může dětský lékař po odpovídajícím vyšetření monosymptomatickou noční enurézu léčit prostřednictvím edukace o jídle, pití a vylučování a předepsání vhodné farmakoterapie. Popsaná studie potvrzuje výsledky dalších prací a dokládá, že příčinou primární noční enurézy u dětí může být nízká noční hladina vazopresinu. Podávání desmopresinu jako analoga přirozeného antidiuretického hormonu má tedy své opodstatnění.

Procento dětí s primární enurézou s odpovědí na desmopressin

(zza)

Zdroj: Chang J. W., Yang L. Y., Chin T. W., et al. Clinical characteristics, nocturnal antidiuretic hormone levels, and responsiveness to DDAVP of school children with primary nocturnal enuresis. World J Urol. 2012 Aug; 30 (4): 567–71. doi: 10.1007/s00345-011-0753-5. Epub 2011 Sep 7.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,5/5, hodnoceno 10x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Prevalence nykturie je nezanedbatelná

Podle přehledu studií věnovaných prevalenci nykturie u různých populací se minimálně dvakrát za noc probouzí kvůli močení až každý šestý člověk ve věku 20–40 let a více než polovina lidí starších 70 let. Vhledem k tomu, že nykturie může narušovat spánek, kvalitu života a celkový zdravotní stav pacientů, zasluhuje si dostatečnou pozornost lékařů.

Desmopressin je lékem první volby u primární noční enurézy

Primární noční enuréza je provázena pocitem studu, sociálními, emočními a praktickými problémy. I přes její vysokou prevalenci nejsou pediatři s její diagnostikou a léčbou dostatečně seznámeni. Proto byla v roce 2012 vytvořena Praktická konsenzuální doporučení pro diagnostiku a léčbu enurézy. Lékem první volby v léčbě primární noční enurézy je desmopressin, který snižuje objem moči vytvořené v noci.Všechny novinky