Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Enuréza a nykturie: Novinky
Odborná centra
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Faktory a průvodní choroby spojené s nykturií

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost praktické lékařství pro dospělé
Téma: Enuréza a nykturie

Vydáno: 23.12.2015

Faktory a průvodní choroby spojené s nykturií

Nykturie může být příznakem mnoha různých onemocnění, provází poruchy spánku, vzniká ale také jako nežádoucí účinek léků nebo v důsledku špatně zvoleného dávkovacího schématu.

Nykturie vzniká jako důsledek polyurie, noční polyurie nebo snížené kapacity močového měchýře. Důležité je odlišit stavy, kdy příčinou probuzení není samotné nucení na močení, ale pacient vykoná potřebu „pro jistotu, když už je vzhůru z jiného důvodu“. Skutečným důvodem probuzení může být bolest, žízeň, okolní vlivy nebo také poruchy spánku.

Noční polyurie znamená zvýšení poměru moči produkované v nočních hodinách. U mladých jedinců mluvíme o noční polyurii, pokud objem moči tvořené během spánku přesáhne 20 % z celkové denní diurézy, u starších osob 33 % z celkové denní diurézy. Ve stáří pozorujeme noční polyurii častěji, protože v důsledku stárnutí dochází k obrácení cirkadiánního rytmu sekrece antidiuretického hormonu, a jeho hladiny v nočních hodinách jsou proto nedostatečné. K noční polyurii dochází také při úniku tekutin do „třetího prostoru“ při městnavém srdečním selhání, chronické žilní nedostatečnosti či některých chorobách ledvin. V horizontální poloze pak dochází k redistribuci tekutin, zvýšení intravaskulárního objemu a tím také zvýšené tvorbě moči. Další příčinou noční polyurie bývá zvýšená hladina atriového natriuretického peptidu (ANP). Zvýšené hladiny ANP pozorujeme u srdečního selhání a syndromu spánkové apnoe.

O polyurii hovoříme, pokud diuréza přesáhne 40 ml/kg tělesné hmotnosti. Častým důvodem je psychogenní polydypsie spojená s nadměrným příjmem tekutin. Polyurie vzniká také při osmotické diuréze u diabetu mellitu a nedostatku antidiuretického hormonu u diabetu insipidu.

Důvodem nykturie nemusí být jen zvýšená tvorba moče, ale také snížený mikční objem. Snížená kapacita močového měchýře se pak projevuje také během dne zvýšením frekvence močení. Kapacita močového měchýře je snížena u neurologických onemocnění, při patologických procesech ve stěně močového měchýře (bakteriální zánět, intersticiální cystitida, nádor, postradiační změny) nebo při dráždění stěny cizím tělesem. Také postmikční reziduum při subvezikální obstrukci má za následek zvýšení frekvence močení jak ve dne, tak také v noci.

Důležité je zaměřit se také na pitný režim pacienta. Příjem tekutin by měl být rozložen rovnoměrně během celého dne. Na výskyt nykturie má vliv nadměrný příjem tekutin ve večerních hodinách (po 19. hodině), konzumace alkoholu a kofeinových nápojů. Některé léky způsobují zvýšenou tvorbu moče. Diuretika je lépe užívat v dopoledních hodinách a vyhnout se jejich podávání před spaním. Užívání lithia může vést k rozvoji diabetu insipidu renalis. Pokud se při užívání anticholinergik projeví jako nežádoucí účinek sucho v ústech, může pacient přijímat nadměrné množství tekutin.

Trápí-li pacienta nykturie, je namístě zrevidovat dosavadní způsob léčby jeho onemocnění, pátrat po onemocněních, která mohou být s nykturií spojena, a vysvětlit mu, jak vhodně rozložit příjem tekutin během dne.

(jak)

Zdroj: Vilhelmová L. Současné možnosti ovlivnění nykturie. Urologie pro praxi. 2010; 11 (1): 7–10.
Drlík P. Nykturie – současné možnosti terapie. Urologie pro praxi. 2010; 11 (4): 176–179.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,1/5, hodnoceno 8x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Léčba enurézy pediatrem ve spolupráci se specialisty

Pomočování se (enuréza) je hned po alergiích druhým nejčastějším onemocněním dětí. Je definováno jako úplné mimovolní vyprázdnění měchýře ve spánku. Z hlediska přítomnosti suchého intervalu se dělí na primární (bez suchého intervalu) a sekundární (různě dlouhý interval suchosti) a dle intervalu spánku, kdy dochází k pomočení, na denní a noční.

Noční enuréza dětí – je čas začít jednat!

Hostitelem letošního mezinárodního kongresu Evropské společnosti pro dětskou urologii (European Society for Paediatric Urology, ESPU), pořádaného mimořádně ve spolupráci s americkými odbornými společnostmi pro dětskou urologii a Mezinárodní společností pro kontinenci dětí (ICCS), bylo Kongresové centrum Praha.

Noční pomočování může výrazně ovlivnit psychiku dítěte i celé jeho dětství

Enuréza významně ovlivňuje psychický stav a vývoj dítěte, a proto by se o ni měli aktivně zajímat nejen rodiče, ale i praktičtí lékaři. Vedoucí pracovní skupiny dětské nefrologie na Pediatrické klinice 2. LF UK a FN Motol v Praze doc. MUDr. Jiří Dušek, CSc., v rozhovoru objasňuje příčiny i dopady nočního pomočování dětí a hovoří o úspěších české nefrologie.Všechny novinky