Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Diabetes: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
 

Empagliflozin v kombinaci s metforminem u pacientů s DM 2. typu

Specializace: diabetologie
Téma: Diabetes

Vydáno: 12.12.2016

Empagliflozin v kombinaci s metforminem u pacientů s DM 2. typu

Metformin je základem perorální léčby diabetu mellitu (DM) 2. typu, u mnoha pacientů však monoterapie metforminem nevede k adekvátní glykemické kontrole. Empagliflozin je silný a vysoce selektivní inhibitor SGLT2, který vede ke snížení plazmatické hladiny glukózy zvýšením vylučování glukózy močí. Autoři studie publikované v časopisu Diabetic Medicine se ve své práci rozhodli prozkoumat účinnost a bezpečnost empagliflozinu v kombinaci s metforminem u pacientů s DM 2. typu.

Metodika studie a sledovaná kohorta pacientů

Studie se účastnilo 637 pacientů užívajících metformin, kteří byli po dobu 24 týdnů navíc léčeni empagliflozinem v dávce 10 či 25 mg nebo placebem. Následného prodloužení studie na ≥ 52 týdnů se zúčastnilo 463 (72,7 %) z nich. Cílem studie bylo hodnocení změn hladiny HbA1c, hmotnosti a krevního tlaku.

Výsledky

Průměrná vstupní hodnota HbA1c dosahovala 63 ± 9 mmol/mol. Na konci studie činila upravená průměrná změna v HbA1c ve srovnání s placebem −7 mmol/mol (95% CI −8 až −5 mmol/mol; p < 0,001) ve skupině léčené empagliflozinem v dávce 10 mg a −8 mmol/mol (95% CI −10 až −6 mmol/mol; p < 0,001) ve skupině léčené empagliflozinem v dávce 25 mg.

Ve srovnání s placebem činily průměrné změny hmotnosti −1,9 kg (95% CI −2,5 až −1,3; p < 0,001) při léčbě 10 mg empagliflozinu a −2,2 kg (95% CI −2,8 až −1,6; p < 0,001) u 25 mg empagliflozinu. Empagliflozin současně v porovnání s placebem vedl k trvalému snížení systolického krevního tlaku.

Nežádoucí příhody byly hlášeny u 77,7 % účastníků užívajících placebo, u 80,2 % účastníků užívajících empagliflozin v dávce 10 mg a u 72,0 % pacientů s 25 mg empagliflozinu. Potvrzené nežádoucí příhody související s hypoglykémií (hladina glukózy ≤ 3,9 mmol/l a/nebo příhoda vyžadující asistenci další osoby) byly hlášeny v placebové skupině u 3,4 % pacientů, ve skupině s 10 mg empagliflozinu u 4,1 % účastníků a ve skupině s 25 mg empagliflozinu u 4,2 %.

Závěr

U pacientů s diabetem 2. typu léčených metforminem je kombinace s empagliflozinem v dávce 10 či 25 mg po dobu 76 týdnů dobře tolerovaná a vede k trvalému snížení HbA1c, hmotnosti a systolického krevního tlaku.

(epa)

Zdroj: Merker L., Häring H. U., Christiansen A. V. et al. EMPA-REG EXTEND MET investigators. Empagliflozin as add-on to metformin in people with type 2 diabetes. Diabet Med 2015 Dec; 32 (12): 1555−1567, doi: 10.1111/dme.12814.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 14x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Psyllium a jeho role ve stravě pacientů s diabetem mellitem 2. typu

Skladba potravy je významným faktorem jak v léčbě, tak i v prevenci diabetu. Nedávno publikovaná studie dokládá, že příjem dostatečného množství vlákniny je v případě pacientů s diabetem mellitem (DM) 2. typu velmi opodstatněný.

Empagliflozin má potenciál významně přispět k úspěšné léčbě diabetu 2. typu

Jak ukázal přehled publikovaných studií s empagliflozinem, tento lék v monoterapii i v kombinované antidiabetické léčbě snižuje glykémii, tělesnou hmotnost i krevní tlak, aniž by zvyšoval riziko hypoglykémie. Díky prokázanému snížení mortality u pacientů s vysokým kardiovaskulárním rizikem při přidání empagliflozinu k jiným antidiabetikům najde tento lék jistě uplatnění u značné části diabetiků.

Diabetes mellitus − rizikový faktor TBC

Diabetes mellitus byl identifikován jako rizikový faktor rozvoje tuberkulózy (TBC) a relapsu po její léčbě. Riziko infekce je srovnatelné s osobami nakaženými virem HIV.Všechny novinky