Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Aktuální číslo
Archiv čísel
Informace o časopisu
Redakční rada
Redakce
Předplatné
Pokyny pro autory
Kontakt
 

AGRANULOCYTÓZA PO ANALGETICKÉ LÉČBĚ RENÁLNÍ KOLIKY

Autoři: Gabriela Čečerle1, Vladimír Šámal1,2, Jan Mečl1

Autoři - působiště: 1Urologické oddělení, Krajská nemocnice Liberec, a. s., 2Urologická klinika fakultní nemocnice a Lékařské fakulty UK, Hradec Králové

Článek: Ces Urol 2017; 21(4): 310-313
Kategorie: Kazuistika
Počet zobrazení článku: 48x

Specializace: urologie nefrologie dětská urologie
uzamčeno uzamčeno

Agranulocytosis after analgesic treatment for renal colic

Renal colic is a symptom characterized by cramp-like, recurrent flank pain, often accompanied by vomiting and other vegetative symptoms. Urologists encounter patients with renal colic almost daily and its diagnosis and treatment is one of the basic urological skills. We present a case of a 26-years-old patient who was examined with renal colic at our clinic. Renal CT scan showed the presence of 3mm stone in the juxtavesical part of the ureter on the left. The patient was instructed that the stone could pass spontaneously off the ureter and was sent home with analgesic drugs. The patient was hospitalized for recurrent pain after a few days. An agranulocytosis was found in the blood count on admission and further examinations it was found that the agranulocytosis was caused by medication. During the week there was a very slow increase of neutrophil count.

Key words:
Renal colic, agranulocytosis, analgesic therapy, metamizol.


 
předchozí článek  
zobrazit obsah  zobrazit obsah  
 
následující článek
 

Souhrn

Renální kolika je symptom charakterizovaný křečovitými, záchvatovitě se opakujícími bolestmi bedra, často provázenými zvracením a dalšími vegetativními příznaky. S ledvinnou kolikou se urolog setkává takřka denně a její diagnostika a léčba patří k základním urologickým dovednostem. V článku prezentujeme kazuistiku 26leté pacientky, která byla vyšetřena s renální kolikou na naší ambulanci. Na CT vyšetření ledvin byla prokázána ureterolitiáza v juxtavezikální části ureteru vlevo velikosti 3 mm. Pacientka byla poučena o možném spontánním odchodu konkrementu a s analgetickou terapií odeslána domů. Pro recidivující bolesti byla pacientka po několika dnech hospitalizována. Při příjmu byla v krevním obraze zjištěna agranulocytóza, dle dalších vyšetření navozená analgetickou medikací. Během týdne došlo k velmi pomalému vzestupu počtu neutrofilů.

Klíčová slova:
Renální kolika, agranulocytóza, analgetická terapie, metamizol.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Kreditovaný kurz

 

Protinádorová imunoterapie

Autor kurzu: MUDr. Jiří Slíva, Ph.D.
Kurz je ohodnocen 4 kredity ČLK

 
 
 
 
 
 
 

nejčtenější články