Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Aktuální číslo
Archiv čísel
Informace o časopisu
Redakční rada
Předplatné
Pokyny pro autory
Kontakt
 

ENDOSKOPICKÉ ŘEŠENÍ BUEVERETOVA SYNDROMU

Autoři: Ghaleb N., Fojtík P.

Autoři - působiště: Centrum péče o zažívací trakt, Vítkovická nemocnice, a.  s., Ostrava

Článek: Gastroent Hepatol 2018; 72(1): 73-76
doi: 10.14735/amgh201873
Kategorie: Digestivní endoskopie: kazuistika
Počet zobrazení článku: 27x

Specializace: chirurgie všeobecná gastroenterologie a hepatologie dětská gastroenterologie

Endoscopic treatment of Bouveret syndrome

Bouveret syndrome is a rare complication of cholecystolithiasis in which a gallstone travels into the duodenum via a cholecystogastric or cholecystoduodenal fistula, leading to decreased digestive propulsion and symptoms of gastric outlet obstruction. In this case report, we describe successful endoscopic treatment of Bouveret syndrome in an elderly male patient without serious ailments. The personal history of the patient revealed he had experienced one attack of biliary colic, without any mention of dyspeptic symptoms. The patient began to suffer from recurrent vomiting after a dietary mistake following his admittance to a long-term geriatric ward in order to treat his repetitive attacks of gout. After surgical examination, the patient underwent a series of imaging analyses. An abdominal X-ray did not show any sign of ileus and an abdominal ultrasound scan did not visualise the gallbladder; however, gastric distension was detected. Therefore, we performed an endoscopy to examine the stomach. A large impacted gallstone was found in the region of the duodenal bulb. It was not possible to extract the entire gallstone via the oesophagus because part of it was stenotic; therefore, mechanical lithotripsy was performed. The crushed gallstone were left in the gastrointestinal tract. A follow-up ultrasound scan visualised the gallbladder filled with stones; however, surgery was not performed. Bouveret syndrome is more frequent in elderly patients with multiple diseases and is therefore associated with a high mortality rate. Attempts should be made to retrieve gallstones via endoscopy, even though the success rate is variable. Surgical procedures, such as enterotomy, duodenotomy and gastrotomy, should only be performed after endoscopic retrieval has failed.

Key words:
Bouveret syndrome – gastric outlet obstruction – gallstone ileus – gastroscopy – lithotripsy

Submitted:
24. 5. 2017

Accepted:
26. 9. 2017

The authors declare they have no potential conflicts of interest concerning drugs,products, or services used in the study.

The Editorial Board declares that the manuscript met the ICMJE „uniform requirements“ for biomedical papers.


 
předchozí článek  
zobrazit obsah  zobrazit obsah  
 
následující článek
 

Souhrn

Bouveretův syndrom je vzácnou komplikací cholecystolitiázy, kdy se žlučníkový kámen dostane cestou cholecystogastrické či cholecystoduodenální fistuly do oblasti duodena, což vede k poruše pasáže s příznaky vysokého ileózního stavu. Kazuistika popisuje úspěšné endoskopické řešení Bouveretova syndromu u staršího pacienta bez závažnějších komorbidit. V předchorobí se vyskytla jen jedna ataka žlučníkové koliky, nejsou zmínky o přítomných dyspepsiích. K nástupu opakovaného zvracení dochází po dietní chybě u pacienta, jenž byl hospitalizován v léčebně dlouhodobé nemocných pro zhoršení mobility a opakované dnavé záchvaty. Po chirurgickém vyšetření byla provedena série vyšetření. Prostý snímek břicha neprokazuje ileus, ultrazvukové vyšetření nebylo schopné vizualizovat žlučník, avšak prokázalo žaludeční distenzi, proto bylo přistoupeno k endoskopickému vyšetření žaludku. V oblasti bulbu duodena byl nalezen velký zaklíněný konkrement, jehož úplná extrakce přes zúženou část jícnu nebyla možná, proto byla v druhém sezení provedena úspěšná mechanická litotrypse s ponecháním rozdrcených konkrementů v zažívacím traktu. Kontrolní sonografické vyšetření břicha vizualizovalo žlučník vyplněný konkrementem, avšak k chirurgickému řešení nebylo u pacienta v dalším průběhu přistoupeno. Vzhledem k tomu, že se tento syndrom s větší frekvencí vyskytuje u pacientů v pokročilém věku s četnými komorbiditami, je asociovaný s vysokou mortalitou. Z tohoto pohledu by endoskopické řešení mělo být i přes jeho variabilní úspěšnost vždy metodou první volby. Chirurgické řešení jako enterotomie, duodenotomie či gastrotomie s extrakcí konkrementu se provádí v případě selhání endoskopické léčby.

Klíčová slova:
Bouveretův syndrom – obstrukce pyloru – vysoký biliární ileus – gastroskopie – litotrypse

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Čtěte dále

Noví členové redakční rady časopisu

Gastroenterologie a hepatologie

Dětská gastroenterologie a hepatologie

Gastroenterologie a hepatologie

SOUTĚŽ O DVĚ NEJLEPŠÍ PŮVODNÍ PRÁCE 2016

Gastroenterologie a hepatologie

Gastrointestinální onkologie

Gastroenterologie a hepatologie

Novinky v roce 2017

Gastroenterologie a hepatologie

Kreditovaný kurz

 

Hereditární angioedém - vzácné, ale závažné onemocnění v akutní medicíně

Autor kurzu: 1 MUDr. Marta Sobotková, MUDr. 2 Roman Hakl, 3 MUDr. Jana Hanzlíková
Kurz je ohodnocen 4 kredity ČLK

 
 
 
 
 
 
 

nejčtenější články