Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Aktuální číslo
Archiv čísel
Informace o časopisu
Redakční rada
Předplatné
Pokyny pro autory a recenzenty
Kontakt

THALIDOMIDOVÁ EPIDEMIE – 50 LET POTÉ

Autoři: Antonín Šípek jr.1, Antonín Šípek2,3,4, Eva Maňáková5

Autoři - působiště: 1Ústav biologie a lékařské genetiky 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Všeobecná fakultní nemocnice, Praha, 2Ústav obecné biologie a genetiky, 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Praha, 3Sanatoriom Pronatal s. r. o., Praha, 4Oddělení lékařské genetiky, Thomayerova nemocnice s poliklinikou, Praha, 5Česká teratologická informační služba, Ústav histologie a embryologie, 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Praha

Článek: Čas. Lék. čes. 2012; 151: 579-581
Kategorie: Speciální sdělení
Počet zobrazení článku: 1141x

uzamčeno uzamčeno

Thalidomide epidemics – 50 years after

Thalidomide tragedy and the subsequent epidemics of congenital anomalies is one of the most tragic but also enlightening chapters in the history of modern medicine. Many thousands of children were born with various anomalies – especially with limb deformities – because of the mass usage of thalidomide by pregnant women. The numbers of the spontaneous abortions and fetal deaths will remain unknown forever. In year 2012 we have a sad 50th anniversary of final recognition of thalidomide teratogenous potential. The causes of this tragedy and subsequent actions are summarized in our text.

Key words:
thalidomide, teratogenesis, congenital anomalies.


 
předchozí článek  
zobrazit obsah  zobrazit obsah  
 
následující článek
 

Souhrn

Thalidomidová aféra a s ní způsobená epidemie vývojových vad patří k jedné z nejsmutnějších, ale zároveň i nejpoučnějších kapitol moderního lékařství. V souvislosti s užíváním thalidomidu těhotnými ženami se na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století po celém světě narodilo několik tisíc dětí s různými typy vývojových vad, především končetin. Počty spontánních potratů i intrauterinních úmrtí, která byla způsobena touto látkou, nebudou již nikdy vyčíslena. V roce 2012 si připomínáme smutné 50. výročí roku 1962, kdy došlo k definitivnímu rozpoznání etiologie této celosvětové tragédie. Jaké byly příčiny této události a jaká opatření byla následně přijata, je podrobně rozebráno v tomto článku.

Klíčová slova:
thalidomid, teratogeneze, vývojové vady.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 1x
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

nejčtenější články