Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Biologická léčba: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Přínos cvičení u pacientů s chronickými střevními záněty

Specializace: dermatologie dětská dermatologie dětská revmatologie revmatologie
Téma: Biologická léčba

Vydáno: 3.4.2016

Přínos cvičení u pacientů s chronickými střevními záněty

S přibývajícími důkazy o inverzní korelaci fyzické aktivity a chronického zánětu se stále více nabízí téma cvičení coby významné součásti léčby nespecifických střevních zánětů. Zdá se, že pacienti z něj profitují jak z hlediska psychologického, tak i co se týče redukce symptomů a komplikací základního onemocnění.

Nespecifické střevní záněty (IBD) patří k chorobám, jež jsou charakteristické masivní zánětlivou infiltrací a lokálním i systémovým zvýšením koncentrace zánětlivých mediátorů. Právě vysoké hladiny zánětlivých mediátorů pak vedou ke vzniku sekundárních obtíží. Pacienti ztrácejí svalovou hmotu a sílu, trpí artritidou, mají zvýšenou incidenci osteoporózy a osteoporotických fraktur, oční a kožní léze, děti vykazují zpomalený růst.

Dnes je již důkladně zdokumentováno, že fyzická aktivita inverzně koreluje se systémovým zánětem. Je však nutné pečlivě zvažovat, jaká intenzita zátěže je vhodná. Prolongovaná a vyčerpávající fyzická aktivita vede k několikahodinovému narušení imunitního systému, ale pravidelné středně intenzivní cvičení prokazatelně zvyšuje odolnost vůči infekcím a moduluje imunitní odpověď, která je při střevních zánětech hlavním problémem.

Protizánětlivá terapie je u IBD prospěšná, ale má nezanedbatelné nežádoucí účinky a její efekt není vždy dokonalý. Právě fyzická aktivita léčbu vhodně podporuje. Podle předběžných studií nemá středně intenzivní fyzická aktivita žádné negativní účinky na zdraví pacientů s IBD.

Při vhodně volené aktivitě se zlepšuje psychický stav nemocných, nutriční status, zvyšuje se BMD a nedochází ke ztrátě svalové hmoty a síly. Nedávné studie naznačují, že protizánětlivé účinky cvičení mohou být zprostředkovány myokiny, které se uvolňují při stazích kosterního svalstva. Mezi myokiny patří například IL-6 a IL-15, které mají četné účinky na metabolismus, imunitní odpověď a viscerální tuk; důležitou úlohu zřejmě hraje i nově objevený peptid irisin. Nezanedbatelným aspektem je rovněž zvyšování fyzické kondice nemocných, což snižuje pocit každodenní únavy a zvyšuje kvalitu života.

(pez)

Zdroj: Bilski J., Brzozowski B., Mazur-Bialy A. et al. The role of physical exercise in inflammatory bowel disease. Biomed Res Int 2014; 429031; doi: 10.1155/2014/429031.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kouření zvyšuje prevalenci extraintestinálních manifestací u pacientů s IBD

Kouření zasahuje do průběhu choroby u pacientů s ulcerózní kolitidou i Crohnovou chorobou. Na přelomu roku byla publikována průřezová studie, která se zabývala asociací mezi kouřením a extraintestinální manifestací idiopatických střevních zánětů (IBD).Všechny novinky