Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Biologická léčba: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Abnormální lipidový profil přispívá k aterogenním změnám u dětí s psoriázou

Specializace: dermatologie dětská dermatologie dětská revmatologie revmatologie
Téma: Biologická léčba

Vydáno: 12.4.2016

Abnormální lipidový profil přispívá k aterogenním změnám u dětí s psoriázou

Psoriáza je onemocněním, u něhož je známá asociace se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních chorob. Jak je to s rizikem této komplikace u dětí, ovšem není až tak jasné.

Autoři následující studie měřili profil lipoproteinů a jejich funkci u 44 dětských pacientů s psoriázou a srovnávali je s věkově a pohlavím odpovídajícími kontrolami. K výzkumu využili NMR spektroskopii a ex vivo metodu stanovující kapacitu efluxu HDL-cholesterolu.

Průměrný věk sledovaných dětí činil 13 let, populace byla etnicky různorodá. Děti s psoriázou měly vyšší poměr pasu k bokům a častěji i inzulinovou rezistenci. Psoriáza byla spojená s vyšší koncentrací apolipoproteinu B, sníženým zastoupením velkých HDL-částic a sníženou kapacitou efluxu cholesterolu. U dětských pacientů s psoriázou byla tedy přítomna aterogenní kardiometabolická rizika, inzulinová rezistence i lipoproteinová dysfunkce (vyjádřeno velikostí částic, jejich počtem a pomocí jejich funkčního hodnocení).

Tento výzkum by mohl poskytnout jisté vysvětlení, proč u nemocných s psoriázou existuje v pokročilejším věku zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. Zda má toto zjištění povzbudit lékaře k cílenému screeningu metabolických změn u mladých nemocných, popřípadě vytvořit místo k edukaci v rámci péče, je ovšem otázkou.

(eza)

Zdroj: Tom W. L., Playford M. P., Admani S. et al. Characterization of lipoprotein composition and function in pediatric psoriasis reveals a more atherogenic profile. J Invest Dermatol 2016 Jan; 136 (1): 67−73; doi: 10.1038/JID.2015.385.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Současné výzvy z hlediska farmakovigilance biosimilars

Sledovatelnost a zpětná dohledatelnost přípravků cílené terapie patří mezi důležité aspekty farmakovigilance, neboť změny ve výrobním procesu mohou vést ke vzniku specifických rizik v souvislosti s jednotlivými výrobky či šaržemi. S očekávanou expanzí biotechnologického trhu navíc panují obavy ohledně schopnosti sledovat jednotlivé produkty v rámci farmakovigilance.

Přínos cvičení u pacientů s chronickými střevními záněty

S přibývajícími důkazy o inverzní korelaci fyzické aktivity a chronického zánětu se stále více nabízí téma cvičení coby významné součásti léčby nespecifických střevních zánětů. Zdá se, že pacienti z něj profitují jak z hlediska psychologického, tak i co se týče redukce symptomů a komplikací základního onemocnění. 

Kouření zvyšuje prevalenci extraintestinálních manifestací u pacientů s IBD

Kouření zasahuje do průběhu choroby u pacientů s ulcerózní kolitidou i Crohnovou chorobou. Na přelomu roku byla publikována průřezová studie, která se zabývala asociací mezi kouřením a extraintestinální manifestací idiopatických střevních zánětů (IBD).Všechny novinky