Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Benigní hyperplazie prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Vývoj závažnosti příznaků dolních močových cest u mužů je individuální

Specializace: urologie
Téma: Benigní hyperplazie prostaty

Vydáno: 4.3.2015

Vývoj závažnosti příznaků dolních močových cest u mužů je individuální

Vývoj závažnosti příznaků dolních močových cest (LUTS) a subjektivních obtíží, které přinášejí, se u mužů značně liší. Zatímco průměrné subjektivní obtíže se v průběhu času příliš nemění, u jednotlivců jejich změny úzce korelují se změnami frekvence LUTS.

Od roku 1989 do roku 1996 byla u 2115 mužů ve věku 40–79 let dvakrát ročně sledována závažnost LUTS a z nich vyplývající subjektivní obtíže. Jednalo se o náhodný vzorek mužů z okresu Olmsted v USA. Muži samostatně vyplňovali dotazník s otázkami, které byly podobné jako v indexu příznaků Americké urologické společnosti.

Výsledky ukázaly změnu skóre příznaků za rok o 0,02 u mužů ve věku 40–49 let, ale o 0,43 ve věku 60–69 let. Průměrná změna subjektivních obtíží byla 0 (rozmezí −0,30 až +0,29) ve všech věkových skupinách. Korelace mezi změnou skóre příznaků a změnou skóre subjektivních obtíží dosáhla 0,55 (p < 0,001) a mezi věkovými skupinami se významně nelišila.

Autoři poukázali na rozdíly mezi muži v longitudinální změně závažnosti LUTS a subjektivních obtíží. I když změny závažnosti LUTS a subjektivních obtíží vykázaly korelaci, existují muži, u nichž není zhoršení příznaků provázeno zvýšením subjektivních obtíží. To ukazuje u mužů na pravděpodobnou s věkem se zvyšující adaptaci nebo smíření se s LUTS.

(zza)

Zdroj: Sarma A. V., Jacobsen S. J., Girman C. J., et al. Concomitantn Longitudinal Changes in Frequency of and Bother from Lower Urinary Tract Symptoms in Community Dwlling Men. Journal of Urology. 2002; 168: 1446–1452

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Doxazosin, finasterid a jejich kombinace snižují riziko progrese benigní hyperplazie prostaty

Dlouhodobá kombinovaná léčba benigní hyperplazie prostaty (BHP) doxazosinem a finasteridem významně snižuje riziko klinické progrese onemocnění a zmírňuje příznaky BHP více než léčba každým z přípravků v monoterapii.

Studie MTOPS hodnotila vývoj benigní hyperplazie prostaty na základě opakovaných biopsií

Alfa-blokátory a inhibitory 5α-reduktázy prokázaly účinnost při zmírnění příznaků benigní hyperplazie prostaty (BHP). Jsou používanými alternativami chirurgické léčby u těchto pacientů. Inhibitor 5α-reduktázy finasterid prokázal během 4leté léčby zmírnění příznaků BHP a snížení pravděpodobnosti vzniku akutní retence moči a nutnosti chirurgického zákroku.

Příznaky dolních močových cest, snížená rychlost proudu moči, zvětšená prostata a vyšší věk jsou rizikovými faktory akutní retence moči

Již v roce 1997 ukázala americká kohortová studie, že riziko akutní retence moči u mužů zvyšuje přítomnost symptomů dolních močových cest (LUTS), snížená rychlost maximálního proudu moči, zvětšená prostata a vyšší věk.Všechny novinky