Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Benigní hyperplazie prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Studie MTOPS hodnotila vývoj benigní hyperplazie prostaty na základě opakovaných biopsií

Specializace: urologie
Téma: Benigní hyperplazie prostaty

Vydáno: 24.2.2015

Studie MTOPS hodnotila vývoj benigní hyperplazie prostaty na základě opakovaných biopsií

Alfa-blokátory a inhibitory 5α-reduktázy prokázaly účinnost při zmírnění příznaků benigní hyperplazie prostaty (BHP). Jsou používanými alternativami chirurgické léčby u těchto pacientů. Inhibitor 5α-reduktázy finasterid prokázal během 4leté léčby zmírnění příznaků BHP a snížení pravděpodobnosti vzniku akutní retence moči a nutnosti chirurgického zákroku.

Studie MTOPS (Medical Therapy of Prostatic Symptoms) byla přímým porovnáním alfa-blokátoru, terazosinu, a inhibitoru 5α-reduktáty finasteridu v prevenci a oddálení progrese BHP. Tato multicentrická randomizovaná placebem kontrolovaná studie s placebovým dvojníkem hodnotila dlouhodobou účinnost těchto přípravků v monoterapii a v kombinaci.

Ojedinělou součástí studie MTOPS bylo provedení biopsií prostaty u podskupiny náhodně vybraných pacientů. Dobrovolníci z této skupiny pacientů podstoupili biopsii v předem definovaných časových okamžicích. Biopticky získané vzorky slouží jako zdroj informací o přirozeném vývoji BHP na molekulární úrovni u pacientů se středně závažnými a závažnými příznaky, kteří jsou bez léčby, i u pacientů, kteří podstupují farmakoterapii.

(zza)

Zdroj: Bautista O. M., Kusek J. W., Nyberg L. M., et al. Study design of the Medical Therapy of Prostatic Symptoms (MTOPS) trial. Control Clin Trials. 2003 Apr (2): 224–243.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Příznaky dolních močových cest, snížená rychlost proudu moči, zvětšená prostata a vyšší věk jsou rizikovými faktory akutní retence moči

Již v roce 1997 ukázala americká kohortová studie, že riziko akutní retence moči u mužů zvyšuje přítomnost symptomů dolních močových cest (LUTS), snížená rychlost maximálního proudu moči, zvětšená prostata a vyšší věk.

Závažnost příznaků dolních močových cest u mužů není jediným faktorem, který ovlivňuje vyhledání lékařské péče

I když je závažnost symptomů dolních močových cest (LUTS) významným parametrem, který vede muže k vyhledání lékařské pomoci, existují i další vlivy, včetně přibývajícího věku, které o vyhledání péče lékaře rozhodují.

Léčba příznaků dolních močových cest u mužů s benigní hyperplazií prostaty v primární péči

Řadu mužů s příznaky dolních močových cest je možné léčit v primární péči. Vodítkem pro takový postup mohou být klinická doporučení Britské společnosti urochirurgů (BAUS) z roku 2004, vycházející z medicíny založené na důkazech.Všechny novinky