Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Benigní hyperplazie prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Prognostické parametry progrese benigní hyperplazie prostaty

Specializace: urologie
Téma: Benigní hyperplazie prostaty

Vydáno: 19.5.2015

Prognostické parametry progrese benigní hyperplazie prostaty

Nově identifikované rizikové faktory progrese benigní hyperplazie prostaty (BHP) umožní odhadnout individuální riziko pacientů a posoudit poměr potenciálního přínosu léčby a nežádoucích účinků s léčbou souvisejících.

Nedávno publikovali američtí autoři výsledky sekundární analýzy studie MTOPS (Medical Therapy of Prostatic Symptoms), pomocí níž určili vstupní rizikové faktory progrese BHP. Cílem bylo optimalizovat proces terapeutického rozhodnutí u pacientů se středně závažnými až závažnými příznaky dolních močových cest z důvodu BHP. Autoři v této analýze určili, které vstupní charakteristiky mají prognostický význam, stratifikovali populaci ve studii podle těchto parametrů a určili, pro jaké ze stratifikovaných skupin pacientů je přínosem farmakoterapie.

Analýza zahrnovala 3047 mužů sledovaných v rámci MTOPS průměrně po dobu 4,5 roku. V multivariantní analýze korelovaly s progresí BHP následující vstupní parametry: skóre BII (BHP Impact Index), reziduální objem moči, hladina PSA (prostatického specifického antigenu), věk, skóre indexu symptomů Americké urologické společnosti a maximální rychlost proudu moči.

Nový nástroj vytvořený na základě těchto výsledků usnadní lékařům rozhodování o farmakoterapii pacientů s BHP se středně závažnými až závažnými příznaky dolních močových cest.

(zza)

Zdroj:  Kozminski M. A., Wei J. T., Nelson J., et al. Baseline characteristics predict risk of progression and response to combined medical therapy for benign prostatic hyperplasia (BPH). BJU Int. 2015 Feb; 115 (2): 308–16.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Adherence k farmakologické léčbě benigní hyperplazie prostaty je nízká

Zjištěná nedostatečná adherence k farmakoterapii benigní hyperplazie prostaty (BHP) může ovlivňovat klinické výsledky. Nedávno publikovaná studie ukázala, že dlouhodobá léčba inhibitory 5α-reduktázy (5ARi) a jejich kombinace s α-blokátory snižují riziko hospitalizace a operace z důvodu BHP.

Pacienti chtějí od léčby benigní hyperplazie prostaty především zabránit progresi onemocnění

Výsledky studie PETER, která hodnotila přístup pacientů k léčbě benigní hyperplazie prostaty (BHP), ukázaly, že muži od léčby očekávají stabilizaci choroby a snížení rizika operace a upřednostňují je před rychlým zmírněním příznaků.

Vysazení inhibitoru 5α-reduktázy z kombinované léčby benigní hyperplazie prostaty vede ke zhoršení terapeutických výsledků

Vysazení dutasteridu po 1 roce kombinované léčby benigní hyperplazie prostaty a následná monoterapie tamsulosinem vede k opakovanému zvětšení prostaty, zhoršení příznaků a zvýšení hladiny prostatického specifického antigenu (PSA).Všechny novinky