Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Benigní hyperplazie prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Příznaky dolních močových cest, snížená rychlost proudu moči, zvětšená prostata a vyšší věk jsou rizikovými faktory akutní retence moči

Specializace: urologie
Téma: Benigní hyperplazie prostaty

Vydáno: 21.2.2015

Příznaky dolních močových cest, snížená rychlost proudu moči, zvětšená prostata a vyšší věk jsou rizikovými faktory akutní retence moči

Již v roce 1997 ukázala americká kohortová studie, že riziko akutní retence moči u mužů zvyšuje přítomnost symptomů dolních močových cest (LUTS), snížená rychlost maximálního proudu moči, zvětšená prostata a vyšší věk.

Do této studie bylo zařazeno 2115 respondentů, kteří tvořili 55 % z náhodně vybraných mužů ve věku 40–79 let v kraji Olmsted (Minnesota, USA). Respondenti vyplnili již dříve validovaný dotazník týkající se závažnosti LUTS, použili přenosný urometr, který měří maximální rychlost proudu moči, a náhodných 25 % mužů z tohoto vzorku podstoupilo transrektální ultrasonografické vyšetření prostaty, pomocí kterého byl určen její objem. Následné sledování proběhlo retrospektivně po 4 letech a zahrnovalo kontrolu zdravotních záznamů o výskytu akutní retence moči u zařazených mužů.

První epizodu akutní retence moči prodělalo v tomto období 57 mužů, což znamená incidenci 6,8/1000 osoboroků. U mužů s žádnými nebo pouze mírnými LUTS (skóre příznaků dle Americké urologické společnosti ≤ 7) činila incidence akutní retence moči ve věkové skupině 40–49 let 2,6/1000 osoboroků a ve věkové skupině 70–79 let 9,3/1000 osoboroků. U mužů se středně závažnými a závažnými LUTS byla tato incidence ve věkové skupině 40–49 3,0/1000 osoboroků, ovšem u mužů ve věku 70–79 let dosáhla 34,7/1000 osoboroků. Snížená rychlost maximálního proudu moči (< 12 ml/s) byla spojena se 4násobně vyšším rizikem akutní retence moči v porovnání s muži s maximální rychlostí proudu moči > 12 ml/s. Trojnásobně vyšší riziko akutní retence moči bylo zjištěno také u mužů se zvětšenou prostatou (> 30 ml) v porovnání s normální velikostí prostaty (p = 0,04).

Tyto výsledky v současné době pomáhají při identifikaci mužů se zvýšeným rizikem akutní retence moči, u nichž je vhodné podrobnější vyšetření.

(zza)

Zdroj: Jacobsen S. J., Jacobson D. J., Girman C. J., et al. Natural history of prostatism: risk factors for acute urinary retention. J Urol. 1997 Aug; 158 (2): 481–487.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Závažnost příznaků dolních močových cest u mužů není jediným faktorem, který ovlivňuje vyhledání lékařské péče

I když je závažnost symptomů dolních močových cest (LUTS) významným parametrem, který vede muže k vyhledání lékařské pomoci, existují i další vlivy, včetně přibývajícího věku, které o vyhledání péče lékaře rozhodují.

Léčba příznaků dolních močových cest u mužů s benigní hyperplazií prostaty v primární péči

Řadu mužů s příznaky dolních močových cest je možné léčit v primární péči. Vodítkem pro takový postup mohou být klinická doporučení Britské společnosti urochirurgů (BAUS) z roku 2004, vycházející z medicíny založené na důkazech.

Přehled definic, etiologie, patofyziologie a epidemiologie benigní hyperplazie prostaty

V roce 2014 sumarizovali čeští autoři epidemiologické, etiologické a patofyziologické údaje o benigní hyperplazii prostaty (BHP) a příznacích dolních močových cest (LUTS) u mužů z publikované literatury. K průzkumu použili databázi PubMed. Své souhrnné sdělení publikovali v časopise Praktický lékař.Všechny novinky