Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Benigní hyperplazie prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Poměr počtu neutrofilů a lymfocytů je prediktorem progrese benigní hyperplazie prostaty

Specializace: urologie
Téma: Benigní hyperplazie prostaty

Vydáno: 23.6.2015

Poměr počtu neutrofilů a lymfocytů je prediktorem progrese benigní hyperplazie prostaty

K tomuto závěru došli turečtí vědci, kteří prokázali pozitivní korelaci mezi poměrem počtu neutrofilů a lymfocytů (NLR) a hodnotou Mezinárodního skóre prostatických symptomů (IPSS) a hladinou prostatického specifického antigenu (PSA) u mužů s benigní hyperplazií prostaty (BHP).

Do své studie zařadili 320 po sobě následujících pacientů s příznaky dolních močových cest ambulantně vyšetřených na jediném pracovišti mezi červencem a prosincem 2013. Průměrný věk pacientů byl 60 let (rozmezí 51–75 let). Pacienti byli rozděleni do 2 skupin: s vysokým a s nízkým rizikem progrese BHP. U všech pacientů byl hodnocen krevní obraz, PSA, sedimentace erytrocytů (ESR), C-reaktivní protein (CRP), objem prostaty, IPSS, maximální rychlost proudu moči (Qmax) a NLR.

Výsledky ukázaly nárůst NLR se stoupajícím IPSS (p = 0,001) i PSA (p = 0,001). Kromě toho byla zjištěna negativní korelace mezi NLR a Qmax (p < 0,001). Pacienti s vysokým rizikem progrese benigní hyperplazie prostaty dle IPSS, PSA a Qmax měli vyšší NLR než pacienti s nižším rizikem progrese (p < 0,001, resp. p = 0,013, resp. p < 0,001). Mezi skupinami s vysokým a nízkým rizikem progrese nebyl zjištěn rozdíl z hlediska věku ani objemu prostaty.

Autoři se domnívají, že NLR lze spolu se závažností symptomů dolních močových cest použít jako snadno měřitelný marker při sledování pacientů a jako prediktor progrese BHP.

(zza)

Zdroj: Tanik S., Albayrak S., Zengin K., et al. Is the neutrophil-lymphocyte ratio an indicator of progression in patients with benign prostatic hyperplasia? Asian Pac J Cancer Prev. 2014; 15 (15): 6375–6379.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vývoj příznaků benigní hyperplazie prostaty je ovlivněn řadou modifikovatelných faktorů

Kromě farmakoterapie je progrese symptomů benigní hyperplazie prostaty (BHP) ovlivněna řadou faktorů, které jsou shodné s rizikovými faktory kardiovaskulárních a metabolických onemocnění. Vzhledem k tomu, že jde o faktory modifikovatelné, je třeba jim u pacientů s BHP věnovat pozornost.

Při kombinované léčbě benigní hyperplazie prostaty je rizikovější vysadit inhibitor 5α-reduktázy než α-blokátor

Po dvou letech kombinované léčby dutasteridem a doxazosinem bylo vysazení jednoho z léků spojeno s progresí benigní hyperplazie prostaty (BHP). Obnovení kombinované léčby bylo ovšem častěji nutné ve skupině, ve které byl vysazen inhibitor 5α-reduktázy.

Zahájení léčby LUTS s rizikem progrese kombinací alfa-blokátoru s inhibitorem 5alfa-reduktázy

Kombinační léčba dutasteridem a alfa-blokátorem představuje dnes první linii léčby u mužů se středně těžkými a těžkými příznaky dolních močových cest (LUTS) a rizikem progrese: rychle zmírňuje příznaky a současně snižuje riziko progrese, nutnost operace a objem prostaty.Všechny novinky