Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Benigní hyperplazie prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Podléhají LUTS při benigní hyperplazii prostaty sezónní variaci?

Specializace: urologie
Téma: Benigní hyperplazie prostaty

Vydáno: 16.11.2016

Podléhají LUTS při benigní hyperplazii prostaty sezónní variaci?

Mnozí urologové věří, že intenzita symptomů dolních močových cest (LUTS) při benigní hyperplazii prostaty (BHP) je proměnlivá a že se zvyšuje v chladném počasí. Výsledky starších studií jsou ovšem rozporuplné, korejští autoři však nedávno přišli s novými důkazy.

Metodika analýzy

Sezónní výkyvy LUTS hodnotili autoři této práce v retrospektivním designu. Použili záznamy 1392 po sobě následujících pacientů s LUTS/BHP sledovaných od března 2010 do února 2014, které rozdělili do skupin podle roční doby, ve které byli vyšetřeni (chladné, střední a teplé období).

Výsledky

Mezinárodní skóre prostatických symptomů (IPSS) se významně lišilo mezi skupinami vyšetřenými v chladném a v teplém období roku (17,3 ± 6,9, resp. 16,1 ± 7,4; p = 0,020). Skóre jímacích symptomů bylo významně vyšší ve skupině vyšetřené v chladném (6,8 ± 3,3; p = 0,030) a ve středním ročním období (6,9 ± 3,5; p = 0,032) v porovnání se skupinou vyšetřenou v teplém ročním období (6,3 ± 3,4). Jednalo se především o frekvenci močení a urgenci. Rovněž skóre kvality života bylo nižší v chladném období roku v porovnání s teplým ročním obdobím (4,0 ± 1,1 vs. 3,8 ± 1,1; p = 0,012). V chladném období roku měli pacienti v porovnání se skupinou hodnocenou v teplém období větší mikční objem (278,7 ± 148,5 ml vs. 255,9 ± 145,1 ml; p = 0,034) a menší postmikční reziduum (26,4 ± 37,6 ml vs. 32,2 ± 41,0 ml; p = 0,039).

Možná vysvětlení

Existuje několik vysvětlení rozdílů ve výskytu LUTS během roku. Možnou příčinou je snížená diuréza v teplém ročním období daná zvýšeným pocením. Frekvence močení může být v chladném období zvýšená. Na vině může být také periferní vazokonstrikce daná chladem, která inhibuje sekreci vazopresinu a vede k diuréze, nebo chladový stres, který zvyšuje aktivitu sympatiku a kontrahuje hladké svalstvo v prostatě. 

Závěr

Tato studie ukázala sezónní rozdíly ve výskytu LUTS u BHP. Pro lékaře v klinické praxi je významné zjištění o možném zhoršení příznaků (IPSS) a kvality života pacientů s BHP v chladném období roku.

(pez)

Zdroj: Choi H. C., Kwon J. K., Lee J. Y. et al. Seasonal variation of urinary symptoms in Korean men with lower urinary tract symptoms and benign prostatic hyperplasia. World J Mens Health 2015; 33 (2): 81−87, doi: 10.5534/wjmh.2015.33.2.81.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,3/5, hodnoceno 12x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Časná detekce rakoviny prostaty − testování PSA

Testování prostatického specifického antigenu (PSA) může pomoci k časné detekci rakoviny prostaty. Kdy a komu testování PSA doporučit, je předmětem diskusí.

Benigní hyperplazie prostaty a LUTS z pohledu pacientů

Symptomy dolních močových cest (LUTS) způsobené benigní hyperplazií prostaty vykazují vysokou prevalenci u stárnoucích mužů a mají významný dopad na kvalitu jejich života. Výsledky několika anket přibližují náhled pacientů na jejich onemocnění a přicházejí se zajímavým zjištěním.

Konzervativní léčba BHP − pouze do určité meze

Někteří pacienti na konzervativní terapii benigní hyperplazie prostaty (BHP) odpovídají velmi dobře, jiní naopak přes veškerou snahu stejně dospějí k operaci. Každopádně si tato diagnóza vždy zaslouží pozornost, protože její progresi nelze spolehlivě predikovat a po překročení kritické meze už je jediným řešením prostatektomie.Všechny novinky