Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Benigní hyperplazie prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Nové léky v terapii benigní hyperplazie prostaty

Specializace: urologie
Téma: Benigní hyperplazie prostaty

Vydáno: 15.12.2014

Nové léky v terapii benigní hyperplazie prostaty

Rozšiřující se škála farmakoterapeutických prostředků při léčbě benigní hyperplazie prostaty (BHP) umožňuje individualizaci léčby na základě převažujících příznaků a průvodních chorob.

BHP je časté onemocnění u mužů po 50. roce věku. Cílem její léčby je zmírnění příznaků dolních močových cestách, zlepšení kvality života pacienta a prevence komplikací. Škála dostupných léků se stále rozšiřuje.

Mezi novější přípravky patří silodosin, tadalafil a mirabegron. Silodosin je vysoce selektivní antagonista α1-adrenergních receptorů, které se nachází v prostatě a bázi a krčku močového měchýře. Navozuje relaxaci hladké svaloviny v těchto tkáních (nikoliv v močovém měchýři) a zmírňuje tak iritační a obstrukční příznaky i nežádoucí účinky související s krevním tlakem. Tadalafil je inhibitor fosfodiesterázy typu 5, který byl nedávno schválen k léčbě BHP a symptomů dolních močových cest. Je vhodný zejména u mužů s erektilní dysfunkcí. Mirabegron je první agonista β3-adrenergních receptorů schválený k léčbě příznaků hyperaktivního močového měchýře, který může dobře působit na nadměrnou aktivitu detruzoru související s BHP.

Příznivé účinky na zmírnění příznaků dolních močových cest vykázaly také antagonisté hormonu uvolňujícího gonadotropiy, intraprostatická injekce proapoptického proteinu NX-1207 a analoga receptoru pro vitamin D3. Je však třeba je ještě ověřit v dalších klinických studiích.

Jak se vyjádřili odborníci z milánské univerzity v listopadu 2014 v časopise Expert Opinion on Pharmacotherapy, volba farmakoterapie by měla vycházet z příznaků daného pacienta, průvodních chorob a nežádoucích účinků léků. Silodosin je dobrou volbou u starších pacientů, kteří užívají antihypertenziva. U pacientů s BHP a erektilní dysfunkcí může oba stavy zlepšit tadalafil a u mirabegronu ještě čekáme na závěry větších randomizovaných klinických studií stran potvrzení slibných výsledků u hyperaktivního močového měchýře při BHP.

(zza)

Zdroj: Russo A, La Croce G, Capogrosso P, et al. Latest pharmacotherapy options for benign prostatic hyperplasia. Expert Opin Pharmacother. 2014 Nov;15(16):2319-28. doi: 10.1517/14656566.2014.955470. Epub 2014 Aug 28.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv fyzické aktivity na rozvoj benigní hyperplazie prostaty

Počet mužů s benigní hyperplazií prostaty (BHP) celosvětově narůstá. Mnoho studií se proto snaží odpovědět na otázku, jak oddálit rozvoj nemoci a vyhnout se nutnosti farmakologické léčby a operace. Autoři recentně publikovaného článku se zaměřili na vliv zdravého životního stylu na rozvoj BHP.

Vliv zánětu na symptomy dolních močových cest souvisejících s benigní hyperplazií prostaty

Chronický zánět prostaty pravděpodobně hraje klíčovou roli v patogenezi a progresi benigní prostatické hyperplazie (BPH). Pokud vycházíme z tohoto předpokladu, pak by zánět mohl představovat nový potenciální cíl pro terapii symptomů dolních močových cest (LUTS) spojených s benigní hyperplazií prostaty (LUTS/BPH).

Doporučení Americké urologické asociace k léčbě benigní hyperplazie prostaty – 3. část (medikamentózní léčba inhibitory 5α-reduktázy)

Shrnutí základů medikamentózní léčby benigní hyperplazie prostaty (BHP) a symptomů dolních močových cest (lower urinary tract symptoms – LUTS) podle nedávno vydaných doporučení Americké urologické asociace (AUA) – třetí část – o léčbě inhibitory 5α-reduktázy.Všechny novinky