Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Benigní hyperplazie prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Fixní kombinace dutasteridu a tamsulosinu versus monoterapie tamsulosinem okem klinika i ekonoma

Specializace: urologie
Téma: Benigní hyperplazie prostaty

Vydáno: 16.9.2015

Fixní kombinace dutasteridu a tamsulosinu versus monoterapie tamsulosinem okem klinika i ekonoma

Kombinační léčba dutasteridem a tamsulosinem patří do první linie léčby benigní hyperplazie prostaty, stejně jako monoterapie tamsulosinem. Srovnáním obou léčebných postupů se zabývá řecká studie.

Co již víme

Benigní hyperplazie prostaty (BHP) je chronické onemocnění, jehož prevalence stoupá s věkem. Epidemiologická data uvádějí, že BHP trpí až 75 % mužů starších 70 let. S ohledem na stárnutí evropské populace se toto onemocnění stává aktuálním tématem. Léčba prokazatelně zmírňuje symptomy a zlepšuje kvalitu života. Nová léčiva uvedená na trh v posledních 20 letech významně přispěla ke snížení počtu chirurgických intervencí, nutnosti hospitalizace pacientů a návštěvnosti urologických ambulancí, což je přínosem jak z klinického, tak z ekonomického hlediska. Nyní se však nabízí lépe poznat rozdíly mezi dostupnými terapeutickými alternativami.

Metodologie

Studie byla randomizovaná a dvojitě zaslepená. Data pocházela od řeckých pacientů, mužů starších 50 let. Pacienti byli rozděleni dle stupně obtíží a byli sledováni celkem po dobu 4 let. Pro farmakoekonomické účely byl použit Markovův model. Vyhodnocována byla finanční náročnost obou léčebných postupů s ohledem na další klinický vývoj onemocnění včetně nutnosti chirurgického řešení a vzniku komplikací BHP. Kalkulace proběhly zvlášť pro státní i soukromý sektor.

Výsledky studie

Kombinace dutasteridu s tamsulosinem vyšla ve výsledku jako finančně náročnější než léčba samotným tamsulosinem. Pro státní sektor to znamenalo nárůst nákladů o 1,9 % v prvním roce a o 7,9 % ve čtvrtém roce, v soukromém sektoru byl nárůst nákladů o 1,1 % v prvním a o 3,3 % ve čtvrtém roce. Z klinického pohledu však vyšla významně lépe kombinační léčba, a to jak díky nižšímu počtu následných komplikací, tak díky menší nutnosti chirurgických zásahů.

Závěr

Přestože se kombinační léčba v horizontu čtyř let jeví na první pohled jako méně ekonomicky atraktivní, při zohlednění konečného zdravotního stavu pacienta a všech komplikací vychází lépe. Řecká data naznačují směr, jakým by bylo vhodné zaměřit další hodnocení. 

(bak)

Zdroj: Geitona M., et al. Dutasteride plus tamsulosin fixed-dose combination first-line therapy versus tamsulosin monotherapy in the treatment of benign prostatic hyperplasia: a budget impact analysis in the Greek healthcare setting. BMC Urol. 2014 Sep 26; 14: 78; doi: 10.1186/1471-2490-14-78.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 11x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Aktualizovaný pohled na kombinační terapii LUTS

Konzervativní léčba symptomů dolních močových cest (LUTS) se soustředí na potíže spojené s mikcí a retencí moči u pacientů s benigní hyperplazií prostaty (BHP), která je nebo není doprovázena hyperaktivním močovým měchýřem (OAB). Individuální přístup k pacientovi přitom díky četným možnostem farmakoterapie představuje klíč k optimální kontrole symptomů.

Kombinace alfa-blokátoru a inhibitoru 5-alfa reduktázy je vhodnou léčbou pro pacienty s LUTS souvisejícími se zvětšenou prostatou

Benigní prostatická hyperplazie (BPH) přispívá ke vzniku komplexu symptomů dolních cest močových (LUTS), které zhoršují kvalitu života nemocného. Vedle aktivního sledování existuje ještě možnost intervenční a farmakologické terapie, kterou lze zpomalit progresi onemocnění. Ve kterých případech je doporučována takzvaná kombinovaná léčba?

Zhodnocení rizik BHP na základě guidelines

Vědci stále zkoumají, jaké faktory mohou predikovat riziko prevalence BHP/LUTS mezi mužskou populaci ve věku nad 40 let a jaké klinické příznaky mohou signalizovat vyšší pravděpodobnost operativního řešení. Na rozdíl od jiných chronických nemocí je etiologie benigní hyperplazie prostaty stále nedostatečně definována.Všechny novinky