Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Benigní hyperplazie prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Dutasterid upravuje kostní denzitu pacientů se zvětšenou prostatou

Specializace: urologie
Téma: Benigní hyperplazie prostaty

Vydáno: 20.10.2015

Dutasterid upravuje kostní denzitu pacientů se zvětšenou prostatou

Léčba benigní hyperplazie prostaty (BHP) je komplexní. Většina nemocných s BHP trpí symptomy dolních močových cest (LUTS). Použití inhibitoru 5α-reduktázy dutasteridu v této populaci pacientů se věnovala studie uveřejněná letos v časopisu Aging Man. Kromě efektu na LUTS sledovala především vliv této látky na hustotu kostní tkáně (BMD – bone mineral density).

Dutasterid je duální inhibitor 5α-reduktázy, která je zodpovědná za konverzi testosteronu na účinný metabolit dihydrotestosteron. Na rozdíl od starší molekuly finasteridu inhibuje všechny subtypy tohoto enzymu, včetně subtypu 1. Zároveň má signifikantně kratší biologický poločas. Na vzniku LUTS se podílí buňky hladké svaloviny, autonomních nervů, urotelu, vaskulatury i hormonálních vlivů. Vzhledem ke složitosti těchto mechanismů může docházet, kvůli základnímu onemocnění i jeho léčbě, ke změnám na úrovni celého organismu. Upravit se tak může také profil hustoty kostní tkáně. Právě tato modalita může mít zásadní vliv na rozvoj osteoporózy.

Zmíněná studie sledovala pacienty se zvětšenou prostatou provázenou LUTS. Ti byli sledováni po dobu jednoho roku, během kterého dostávali dutasterid. Hodnoceno bylo skóre IPSS (International Prostate Symptom Score), objem prostaty a hladina prostatického specifického antigenu (PSA) a testosteronu. Zároveň byly zaznamenávány změny v BMD, zjišťované pomocí kostní denzitometrie (DEXA).

Použití dutasteridu bylo prokazatelně spojeno se snížením objemu prostaty (z 51 ± 24 ml na 34 ± 17 ml; p < 0,001) a úpravou IPPS, hladina testosteronu v séru se přitom signifikantně nezměnila. Tímto mechanismem lze vysvětlit omezení symptomů LUTS po užívání účinné látky. Určitým bonusem této terapie byl její efekt na BMD. Ta se upravila především v rámci stehenní kosti (z 0,75 ± 0,14 g/cm2 na 0,82 ± 0,16 g/cm2; p < 0,01).

Dutasterid tedy podle této práce představuje zajímavou variantu v terapii LUTS a měl by být zvažován zejména u pacientů, kteří mají BHP refrakterní k léčbě 1. linie.

(ond)

Zdroj: Wada N., Hashizume K., Matsumoto S., Kakizaki H. Dutasteride improves bone mineral density in male patients with lower urinary tract symptoms and prostatic enlargement: a preliminary study. Aging Male 2015 Jul 30: 1–3 [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1,8/5, hodnoceno 4x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinnost a bezpečnost kombinace tamsulosinu a dutasteridu v terapii benigní hyperplazie prostaty

Konzervativní léčba symptomů dolních močových cest (LUTS) se soustředí na potíže spojené s mikcí a retencí moči u pacientů s benigní hyperplazií prostaty (BHP). Mezi v současnosti preferovanou kombinační farmakoterapii se řadí například fixní kombinace tamsulosinu a dutasteridu, jejíž přínos v léčbě ozřejmila nedávno uveřejněná studie.

Současná role kombinační terapie LUTS

Terapie symptomů dolních močových cest (LUTS) prošla vývojem od chirurgického řešení přes farmakologickou monoterapii až po v současné době preferovanou kombinační farmakoterapii. V ní se nejčastěji uplatňují α-blokátory, inhibitory 5α-reduktázy a antimuskarinika. Léky užívané v terapii LUTS u mužské části populace působí na benigní hyperplazii prostaty (BHP) a hyperaktivní močový měchýř (OAB) různými mechanismy.

Fixní kombinace dutasteridu a tamsulosinu versus monoterapie tamsulosinem okem klinika i ekonoma

Kombinační léčba dutasteridem a tamsulosinem patří do první linie léčby benigní hyperplazie prostaty, stejně jako monoterapie tamsulosinem. Srovnáním obou léčebných postupů se zabývá řecká studie.Všechny novinky