Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Benigní hyperplazie prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Dutasterid a volný sérový testosteron

Specializace: urologie
Téma: Benigní hyperplazie prostaty

Vydáno: 15.5.2016

Dutasterid a volný sérový testosteron

Japonští vědci se pokusili odpovědět na otázku, jaký je efekt dutasteridu na hladiny testosteronu v období léčby benigní hyperplazie prostaty a zda mají změny hladin testosteronu klinický korelát.

Dutasterid je selektivní inhibitor enzymu 5alfa-reduktázy, který katalyzuje přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron (DHT). Hladina sérového DHT je snížena o 90 % již po prvním měsíci užívání. Zároveň u mužů s benigní hyperplazií prostaty, jimž je tento lék předepisován, dochází díky úbytku objemu prostaty k útlumu symptomů dolních močových cest (LUTS).

Hodnocení účinku dutasteridu a sledované parametry

Zde prezentovaná prospektivní studie sledovala v letech 2011−2014 účinek dutasteridu na hladiny volného testosteronu v séru a klinický dopad jeho změn u pacientů se středně závažnou a závažnou benigní hyperplazií prostaty. Nevázaný testosteron je dle japonských doporučení hlavním parametrem syndromu andropauzy a vhodně koreluje se stárnutím, proto byl jako sledovaný parametr zvolen i v této studii. Kritéria výběru pacientů zahrnovala: věk > 50 let, diagnózu benigní hyperplazie prostaty, objem prostaty > 30 ml, výsledek Mezinárodního skóre prostatických symptomů (IPSS) > 8 bodů a maximální průtok moči dle uroflowmetrické studie (Qmax) > 15 ml/s. Kromě uvedených parametrů také byly průběžně kontrolovány hodnoty prostatického specifického antigenu (PSA) a skóre dle Mezinárodního indexu erektilní funkce (IIEF-5).

Výsledky studie

Studii dokončilo 62 mužů. Jejich hladiny volného testosteronu během prvního měsíce užívání dutasteridu vzrostly o 20,4 % a takto i setrvaly. Po 3 měsících se jejich prostata zmenšila o 20 %, po 12 měsících o 35 %. Sérový PSA za stejná období poklesl o 37 a 55 %. Uroflowmetrické parametry (Qmax ani objem reziduální moči) se nezměnily, ale skóre IPSS se zlepšilo. Pokles IIEF-5 potvrdil očekávanou erektilní dysfunkci. DHT je totiž účinnější agonista NO syntázy v topořivých tělesech než testosteron.

Závěr

Potvrdilo se zvýšení hladiny volného testosteronu o 20 % vlivem dutasteridu a úleva prostatických obtíží. Limitem studie byl menší počet účastníků a rovněž skutečnost, že nebyl stanovený celkový testosteron, jak je tomu zvykem v jiných zemích.

(mtn)

Zdroj: Enatsu N., Miyake H., Haraguchi T. et al. Effects of dutasteride on serum free-testosterone and clinical significance of testosterone changes. Andrologia 2016 Mar 8; doi: 10.1111/and.12560 [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Využití solifenacinu a tamsulosinu v kombinované terapii LUTS u nemocných s benigní hyperplazií prostaty

Odborníci se v souvislosti s terapií LUTS (low urinary tract symptoms) již tradičně zaměřují zejména na obstrukční problematiku související s benigní hyperplazií prostaty (BHP), takzvanou benigní prostatickou obstrukci, a to přestože nezanedbatelnou roli může hrát rovněž dysfunkce močového měchýře.

Farmakologická léčba progresivní hyperplazie prostaty

Benigní hyperplazie prostaty má u řady mužů progresivní průběh, důležité je proto její včasné odhalení a stanovení rizika progrese. Potom je možné léčbu patřičně upravit tak, aby kvalita života pacienta zůstala zachována v co největší možné míře. Přehledová práce evropských autorů shrnuje poznatky o rizikových faktorech progrese a jejich odrazech ve volbě léčebných modalit.

Klinický efekt dutasteridu na hyperaktivní močový měchýř u pacientů s diagnostikovanou benigní hyperplazií prostaty

Japonská klinická studie přináší data týkající se farmakoterapeutického efektu inhibitoru 5alfa-reduktázy na symptomy hyperaktivního močového měchýře a ischemii močového měchýře u pacientů trpících benigní hyperplazií prostaty.Všechny novinky