Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Benigní hyperplazie prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Doxazosin, finasterid a jejich kombinace snižují riziko progrese benigní hyperplazie prostaty

Specializace: urologie
Téma: Benigní hyperplazie prostaty

Vydáno: 1.3.2015

Doxazosin, finasterid a jejich kombinace snižují riziko progrese benigní hyperplazie prostaty

Dlouhodobá kombinovaná léčba benigní hyperplazie prostaty (BHP) doxazosinem a finasteridem významně snižuje riziko klinické progrese onemocnění a zmírňuje příznaky BHP více než léčba každým z přípravků v monoterapii. Kombinovaná léčba a podávání finasteridu rovněž dlouhodobě snižují riziko akutní retence moči a nutného chirurgického zákroku.

Tyto výsledky jsou známy již od roku 2003, kdy byly publikovány v New England Journal of Medicine. Přinesla je dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná studie zahrnující 3047 mužů s BHP, kteří byli sledováni průměrně 4,5 roku. Hodnotila riziko celkové klinické progrese BHP definované jako zvýšení skóre příznaků dle Americké urologické společnosti (AUA) alespoň o 4 body oproti vstupní hodnotě, výskyt akutní retence moči, močové inkontinence, renální insuficience nebo opakované infekce močových cest při léčbě samotným doxazosinem, samotným finasteridem a kombinací obou přípravků v porovnání s placebem.

Oba přípravky zajistily významné snížení rizika progrese BHP: doxazosin o 39 % (p < 0,001) a finasterid o 34 % (p = 0,002). Významného snížení rizika bylo dosaženo i u kombinované léčby (o 66 % v porovnání s placebem, p < 0,001) a toto snížení bylo významně větší než u monoterapie každým z přípravků (obě p < 0,001). Monoterapie každým z přípravků i kombinovaná léčba vedly rovněž k významnému zmírnění skóre příznaků, přičemž kombinovaná léčba byla významně účinnější než doxazosin a finasterid v monoterapii. Významného snížení rizika akutní retence moči bylo dosaženo u kombinované terapie (p < 0,001) a u finasteridu (p < 0,001), nikoli u doxazosinu.

Studie prokázala dlouhodobý přínos finasteridu a jeho kombinace s doxazosinem u mužů s BHP z hlediska prevence akutní retence moči a přínos doxazosinu, finasteridu a především jejich kombinace v prevenci progrese BHP.

(zza)
Zdroj: McConnell J. D., Roehrborn C. G., Bautista O. M., et al. The Long-Term Effcet of Doxazosin, Finasteride and Combination Therapy on the Cinical Progression of benign prostatic Hyperplasia. N Engl J Med 2003; 349 (25): 2387–2398.

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4,7/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Studie MTOPS hodnotila vývoj benigní hyperplazie prostaty na základě opakovaných biopsií

Alfa-blokátory a inhibitory 5α-reduktázy prokázaly účinnost při zmírnění příznaků benigní hyperplazie prostaty (BHP). Jsou používanými alternativami chirurgické léčby u těchto pacientů. Inhibitor 5α-reduktázy finasterid prokázal během 4leté léčby zmírnění příznaků BHP a snížení pravděpodobnosti vzniku akutní retence moči a nutnosti chirurgického zákroku.

Příznaky dolních močových cest, snížená rychlost proudu moči, zvětšená prostata a vyšší věk jsou rizikovými faktory akutní retence moči

Již v roce 1997 ukázala americká kohortová studie, že riziko akutní retence moči u mužů zvyšuje přítomnost symptomů dolních močových cest (LUTS), snížená rychlost maximálního proudu moči, zvětšená prostata a vyšší věk.

Závažnost příznaků dolních močových cest u mužů není jediným faktorem, který ovlivňuje vyhledání lékařské péče

I když je závažnost symptomů dolních močových cest (LUTS) významným parametrem, který vede muže k vyhledání lékařské pomoci, existují i další vlivy, včetně přibývajícího věku, které o vyhledání péče lékaře rozhodují.Všechny novinky