Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Benigní hyperplazie prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Dlouhodobá perorální léčba LUTS u starších pacientů

Specializace: urologie
Téma: Benigní hyperplazie prostaty

Vydáno: 2.12.2015

Dlouhodobá perorální léčba LUTS u starších pacientů

Léčivé přípravky určené pro terapii symptomů dolních močových cest (LUTS) patří mezi nejčastěji předepisovaná léčiva v geriatrii, a to u mužů i žen. Přestože existuje několik různých skupin těchto léčiv, v publikované literatuře dosud chybělo vzájemné srovnání účinnosti a vhodnosti této léčby u starších pacientů.

Do kategorie léčiv indikovaných pro terapii LUTS spadají α-blokátory (α1-sympatolytika), parasympatolytika, inhibitory 5α-reduktázy, inhibitory fosfodiesterázy 5 (PDE5) a agonisté β3-adrenergních receptorů. Autoři systematického přehledového článku zvolili pro porovnání účinnosti, bezpečnosti a tolerability léčivých přípravků u pacientů starších 65 let klasifikaci Fit fOR The Aged (FORTA). Mezinárodní skupina expertů pak nejčastěji předepisovaná léčiva v léčbě LUTS hodnotila pomocí metody Delphi.

Z celkového počtu 896 citací u 16 léčiv pro léčbu LUTS splňovala kritéria pouze data z 25 klinických hodnocení. Vyloučené studie se netýkaly geriatrické populace a léčby LUTS. Pouze 3 léčivé látky byly vyhodnoceny jakožto prospěšné: dutasterid, fesoterodin a finasterid. Žádné léčivo nebylo klasifikováno jako nepostradatelné, většina naopak spadala do kategorie diskutabilní účinnosti – např. darifenacin, mirabegron, oxybutynin s prodlouženým uvolňováním, silodosin, solifenacin, tadalafil, tolterodin a trospium. Léčiva, kterým by se v terapii LUTS u populace nad 65 let bylo vhodné vyhnout, byla následující: alfuzosin, doxazosin, oxybutynin s okamžitým uvolňováním, propiverin a terazosin.

Výsledky systematické rešerše a mezinárodního konsenzu panelu expertů přináší rozdělení léčivých látek na základě účinnosti, vhodnosti a bezpečnosti specificky u pacientů s LUTS nad 65 let, mužů i žen. Za prospěšná a bezpečná léčiva pro dlouhodobou perorální terapii u geriatrické populace s LUTS lze považovat dutasterid, fesoterodin a finasterid. Na druhé straně je u této skupiny křehkých pacientů vhodné dbát zvýšené opatrnosti nebo se úplně vyvarovat léčiv ze skupiny α-blokátorů a některých parasympatolytik.

(thom)

Zdroj: Oelke M., Becher K., Castro-Diaz D. et al. Appropriateness of oral drugs for long-term treatment of lower urinary tract symptoms in older persons: results of a systematic literature review and international consensus validation process (LUTS-FORTA 2014). Age Ageing 2015 Sep; 44 (5): 745–755, doi: 10.1093/ageing/afv077.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 8x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kombinovaná léčba u LUTS – systematická metaanalýza

Pro léčbu symptomů dolních močových cest (LUTS) bylo schváleno několik léčiv. Většina z nich byla originálně schválena pro léčbu v monoterapii. V literatuře se v různé míře evidence objevují zprávy o kombinaci léčiv, z nichž každé ovlivňuje jiný aspekt LUTS. Kvalitních klinických studií hodnotících kombinovanou terapii u LUTS bylo však zatím publikováno jen několik.

Účinnost a bezpečnost fixní kombinace dutasteridu a tamsulosinu (Duodart) – výsledky studie CONDUCT

Studie CONDUCT byla multicentrická randomizovaná otevřená studie s paralelními skupinami, která probíhala od prosince 2010 do října 2013. Jejím cílem bylo zjistit, jestli je u pacientů bez předchozí léčby s benigní hyperplazií prostaty (BHP) a rizikem progrese efektivnější fixní kombinace 0,5 mg dutasteridu a 0,4 mg tamsulosinu (FDC), nebo pečlivé sledování se zahájením terapie tamsulosinem až ve chvíli, kdy se symptomy BHP během sledování nezlepší (WW-All).

Zlepšení nykturie při léčbě dutasteridem a tamsulosinem v rámci studie CombAT

Analýza publikovaná v časopisu World Journal of Urology zhodnotila vliv kombinované terapie dutasteridem a tamsulosinem na nykturii u mužů se symptomy dolních cest močových, které naznačují přítomnost benigní hyperplazie prostaty (LUTS/BHP). Hodnocena byla data ze 4 roky trvající klinické studie CombAT.



Všechny novinky