Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Benigní hyperplazie prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Benigní hyperplazie prostaty je progresivní onemocnění

Specializace: urologie
Téma: Benigní hyperplazie prostaty

Vydáno: 1.2.2015

Benigní hyperplazie prostaty je progresivní onemocnění

Publikované údaje týkající se důsledků a komplikací benigní hyperplazie prostaty (BHP) ukazují, že jde o progresivní onemocnění. Zvýšené riziko progrese lze určit na základě věku, hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) a objemu prostaty. Tyto pacienty je třeba identifikovat a zahájit u nich preventivní léčbu.

Mezinárodní panel odborníků provedl v roce 2003 průzkum literatury s cílem zhodnotit, zda existující důkazy podporují progresivní charakter BHP, a určit rizikové faktory progrese. V databázích Medline, EMBASE a Cochrane autoři vyhledali studie případů a kontrol a kohortové nebo kontrolované klinické studie trvající nejméně 12 měsíců s kontrolní skupinou s placebem nebo bez léčby věnované uvedené problematice.

Odborníci se shodli na tom, že progrese BHP zahrnuje:

  • zhoršení příznaků dolních močových cest (LUTS) nebo kvality života specifické pro chorobu,
  • snížení rychlosti močového proudu,
  • zvětšení objemu prostaty,
  • akutní retenci moči (AUR) nebo nutnou operaci z důvodu LUTS nebo AUR,
  • vzácně poškození ledvin nebo dysfunkci močového měchýře.

Všech 10 vyhledaných studií podporovalo koncepci BHP jako progresivního onemocnění, přičemž nejsilnější důkazy pocházejí z komunitní studie Olmsted County a ze studie PLESS (Proscar Long-term Efficacy and Safety Study). Kromě věku, hladiny PSA a objemu prostaty byly dalšími, i když méně významnými rizikovými faktory progrese BHP závažnost LUTS a zpomalení močového proudu.

Tyto výsledky poukazují na možnost identifikace pacientů s BHP, kteří mají zvýšené riziko progrese onemocnění a u nichž je vhodné zahájit preventivní léčbu.

(zza)

Zdroj:  Emberton M., Andriole G. L., de la Rosette J., et al. Benign Prostatic Hyperplasia: a Progressive Disease of Aging Men. Urology 2003; 61: 267–273.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nové léky v terapii benigní hyperplazie prostaty

Rozšiřující se škála farmakoterapeutických prostředků při léčbě benigní hyperplazie prostaty (BHP) umožňuje individualizaci léčby na základě převažujících příznaků a průvodních chorob.

Vliv fyzické aktivity na rozvoj benigní hyperplazie prostaty

Počet mužů s benigní hyperplazií prostaty (BHP) celosvětově narůstá. Mnoho studií se proto snaží odpovědět na otázku, jak oddálit rozvoj nemoci a vyhnout se nutnosti farmakologické léčby a operace. Autoři recentně publikovaného článku se zaměřili na vliv zdravého životního stylu na rozvoj BHP.

Vliv zánětu na symptomy dolních močových cest souvisejících s benigní hyperplazií prostaty

Chronický zánět prostaty pravděpodobně hraje klíčovou roli v patogenezi a progresi benigní prostatické hyperplazie (BPH). Pokud vycházíme z tohoto předpokladu, pak by zánět mohl představovat nový potenciální cíl pro terapii symptomů dolních močových cest (LUTS) spojených s benigní hyperplazií prostaty (LUTS/BPH).Všechny novinky