Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Benigní hyperplazie prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Adherence k farmakologické léčbě benigní hyperplazie prostaty je nízká

Specializace: urologie
Téma: Benigní hyperplazie prostaty

Vydáno: 15.5.2015

Adherence k farmakologické léčbě benigní hyperplazie prostaty je nízká

Zjištěná nedostatečná adherence k farmakoterapii benigní hyperplazie prostaty (BHP) může ovlivňovat klinické výsledky. Nedávno publikovaná studie ukázala, že dlouhodobá léčba inhibitory 5α-reduktázy (5ARi) a jejich kombinace s α-blokátory snižují riziko hospitalizace a operace z důvodu BHP.

Jednalo se o populační kohortovou studii, která použila údaje z administrativní databáze preskripcí a údaje o propuštění pacientů z nemocnice. Zahrnovala 1,5 milionu mužů starších 40 let léčených α-blokátory nebo 5ARi nebo jejich kombinací. Sledována byla roční a dlouhodobá adherence k léčbě, hospitalizace z důvodu BHP a operace BHP.

U mužů, kteří užívali léčbu alespoň 6 měsíců, byla roční adherence k léčbě 29 %. V prvních 2 letech vysazovali léčbu častěji pacienti s kombinovanou léčbou než s monoterapií. Celkový podíl pacientů hospitalizovaných z důvodu BHP byl 9,04/1000 pacientoroků a operaci BHP podstoupilo 12,6/1000 pacientoroků. Nižší riziko hospitalizací bylo zjištěno u pacientů léčených 5ARi v porovnání s α-blokátory (p < 0,0001). Užívání kombinované léčby bylo spojeno s nižším rizikem hospitalizace z důvodu operace BHP než u monoterapie α-blokátorem (poměr rizik [HR] = 0,94, p < 0,0001). Ve všech terapeutických skupinách bylo nezávislým rizikovým faktorem hospitalizace pro BHP i operace BHP vysazení farmakoterapie (HR = 1,65, resp. HR = 2,80, p < 0,0001).

Autoři studie došli k závěru, že adherence k farmakoterapii BHP je nízká a vzhledem k tomu, že významně ovlivňuje klinické výsledky, jsou potřebné nové strategie na podporu jejího zvýšení.

(zza)

Zdroj: Cindolo L., Pirozzi L., Fanizza C., et al. Drug Adherence and Clinical Outcomes for Patients Under Pharmacological Therapy for Lower Urinary Tract Symptoms Related to Benign Prostatic Hyperplasia: Population-based Cohort Study. Eur Urol. 2014 Nov 20. [Epub ahead of print]

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Pacienti chtějí od léčby benigní hyperplazie prostaty především zabránit progresi onemocnění

Výsledky studie PETER, která hodnotila přístup pacientů k léčbě benigní hyperplazie prostaty (BHP), ukázaly, že muži od léčby očekávají stabilizaci choroby a snížení rizika operace a upřednostňují je před rychlým zmírněním příznaků.

Vysazení inhibitoru 5α-reduktázy z kombinované léčby benigní hyperplazie prostaty vede ke zhoršení terapeutických výsledků

Vysazení dutasteridu po 1 roce kombinované léčby benigní hyperplazie prostaty a následná monoterapie tamsulosinem vede k opakovanému zvětšení prostaty, zhoršení příznaků a zvýšení hladiny prostatického specifického antigenu (PSA).

Vliv finasteridu na riziko rozvoje akutní retence moči a potřeby operace u mužů s benigní hyperplazií prostaty

Text popisuje jednu z významných klinických studií, která již v roce 1998 prokázala benefit finasteridu u pacientů s benigní hyperplazií prostaty se zvětšeným objemem žlázy.Všechny novinky