Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Zevní dermatologická terapie v každodenní péči o suchou kůži

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 23.10.2015

Zevní dermatologická terapie v každodenní péči o suchou kůži

Xerosis cutis neboli suchá kůže představuje jednu z nejčastějších příčin návštěv dermatologické ambulance. Poškození kožního krytu není pouze kosmetickou obtíží, ale také významným zdravotním problémem, který výrazně narušuje kvalitu života nemocných jedinců. V péči o suchou kůži se uplatňují režimová opatření a dermatologická externa.

Úvod

Suchá kůže provází řadu chronických kožních onemocnění, například atopickou dermatitidu či lupénku. Obsah vody ve stratum corneum se u zdravých jedinců pohybuje v rozmezí 15–20 %. Při snížení hydratace pod 10 % dochází k rozvoji hrubého šupinatého vzhledu pokožky. Právě lipidová vrstva stratum corneum hraje důležitou roli v zadržování vody v organismu. Při snížení množství lipidů nebo poruše jejich poměrného zastoupení dochází k narušení celkové elasticity a flexibility pokožky. Proti nadměrným ztrátám vody se kromě lipidů uplatňují i další substance. Mezi nejdůležitější patří NMF (natural moisturizing factor), glycerol a kyselina hyaluronová.

Při narušení kontinuity kožního krytu se zvyšují ztráty vody a kůže se stává suchou. Mezi příznaky xerosis cutis patří přítomnost šupin, zčervenání, prasklinky, drsnost a nerovnost kožního povrchu. Současným podrážděním intraepidermálních nervových zakončení je vyvoláno svědění, které nutí nemocného ke škrábání a prohlubuje tak circulus vitiosus poškození. Suchá kůže přitom není pouhou kosmetickou obtíží, ale výrazným zdravotním problémem vedoucím k celé řadě komplikací, které snižují kvalitu života nemocného.

Péče o suchou pokožku

Kromě režimových opatření se v každodenní péči o suchou pokožku uplatňují dermatologická externa, která hydratují a promašťují kůži a současně zmírňují zánět a pocit svědění. Obnova kožní bariéry přitom probíhá ve třech fázích. Během první fáze, která nastává bezprostředně nebo hodinu po aplikaci externa, se pomocí okluze snižují ztráty vody. V druhé fázi, zahrnující asi šest hodin po aplikaci externa, dochází k penetraci lipidů do stratum corneum. V poslední, třetí fázi, probíhající 6–24 hodin po aplikaci, se lipidy z externa začleňují s lipidy kůže do lamelózních tělísek.

Při výběru vhodného přípravku je zapotřebí zohlednit několik faktorů, zejména lokalizaci, rozsah a závažnost kožního nálezu a věk nemocného. U alergiků a akutních stadií zánětu je třeba volit indiferentní externa kvůli možnému rozvoji podráždění kůže. Příkladem hromadně vyráběného přípravku pro každodenní péči o suchou pokožku je krém Belobaza. Krém je vhodný ke každodenní péči o suchou kůži, ale také představuje vhodný doplněk při terapii dermatóz a dalších dermatologických onemocnění. Výhodou tohoto přípravku je skutečnost, že neobsahuje lanolín, parabeny, syntetická barviva ani parfémy. Krém je tak vhodný i pro citlivou pokožku dětí.

Závěr

Suchá kůže představuje výrazný kosmetický, sociální a zdravotní problém, který narušuje kvalitu života nemocných. Základem úspěšné terapie je dodržování režimových opatření a pravidelná aplikace dermatologických extern, které přispívají k obnově fyziologických vlastností kůže. Krém Belobaza je vhodný pro pravidelnou péči o citlivou pokožku dětí a pro pokožku postiženou ekzémem, dermatózou či dermatitidou.

(holi)

Zdroj: Hugo J. Suchá kůže a péče o ni.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Současné postupy v terapii atopické dermatitidy

V terapii atopické dermatitidy (AD) se podle doporučení České lékárnické komory užívá hned několik skupin léků. Základem léčby jsou především emoliencia a lokální kortikosteroidy, v terapii však nalézají časté uplatnění také inhibitory kalcineurinu, přípravky obsahující dehty a ichtamol, lokální antibiotika, antihistaminika či imunosupresiva.

Spojitost atopické dermatitidy s nadváhou a obezitou: systematický přehled a metaanalýza

Dosavadní studie se často neshodovaly v tom, zda je atopická dermatitida spojená s nadváhou a obezitou, či nikoliv. Proto byly provedeny systematický přehled a metaanalýza dosud vydaných studií, které měly za cíl tento vztah blíže definovat.

Prehydratace je účinnou metodou pro rychlé zvládnutí těžce léčitelné atopické dermatitidy

Důsledná edukace pacientů a jejich příbuzných v péči o pokožku je jedním ze základních kamenů léčby atopické dermatitidy. Aktuální doporučené postupy zahrnují používání jemných mýdel a pravidelnou aplikaci zvláčňujících krémů. Překvapivě ale neexistují žádná data, na kterých by mohla být založena doporučení pro samotné koupání. Některé zdroje doporučují koupel každý den, jiné, zvláště pediatricky zaměřené, se omezují na koupání jednou až dvakrát týdně.Všechny novinky