Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Transplantace lidské kožní mikrobioty v léčbě atopické dermatitidy

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 11.10.2016

Transplantace lidské kožní mikrobioty v léčbě atopické dermatitidy

Experimentální práce naznačují, že by mikroflóru z lidské kůže zdravých jedinců obsahující gramnegativní bakterie bylo možné použít v léčbě atopické dermatitidy.

Atopická dermatitida je charakterizována poruchou bariérové funkce kůže, sníženou vrozenou imunitou a citlivostí na Staphylococcus aureus. Nedávné práce ukázaly, že kožní mikrobiota se u pacientů s atopickou dermatitidou významně liší od zdravých kontrol, zejména z hlediska nižšího výskytu gramnegativních bakterií.

Studie na myším modelu AD

Američtí autoři se pokusili zhodnotit potenciální přínos terapeutického ovlivnění kožní mikrobioty u atopické dermatitidy. Od zdravých jedinců a od pacientů s atopickou dermatitidou odebrali vzorky gramnegativních bakterií a hodnotili jejich účinky u myšího modelu atopické dermatitidy navozené pomocí aplikace MC903.

Zjistili, že gramnegativní bakterie odebrané od zdravých jedinců, ale nikoliv od pacientů s atopickou dermatitidou vedly u modelu atopické dermatitidy k aktivaci vrozené imunity a ke zlepšení bariérové funkce kůže a kontroly S. aureus.

Závěr

Tyto výsledky naznačují, že bioterapeutický přístup v podobě přenosu živé kožní mikrobioty od zdravých jedinců by mohl být v léčbě atopické dermatitidy přínosem.

(zza)

Zdroj: Myles I. A., Williams K. W., Reckhow J. D. et al. Transplantation of human skin microbiota in models of atopic dermatitis. JCI Insight 2016 Jul 7; 1 (10), pii: e86955.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Léčba nežádoucí kožní reakce pomocí lokálních kortikoidů

Mezi časté nežádoucí účinky léků patří rozmanité kožní reakce, jejichž léčba může být stejně tak různorodá. Vysazení původní terapie určitě patří k prvně zvažovaným volbám, nicméně ne ve všech případech je to možné či žádoucí. Následující kazuistika popisuje léčbu nežádoucích kožních reakcí na podávání tyrosinkinázového inhibitoru pomocí lokálních kortikoidů.

Zvýšená hladina eozinofilů v časném dětství predikuje u dětí s rizikem atopie onemocnění atopickou dermatitidou

Atopická dermatitida je multifaktoriální neinfekční zánětlivé onemocnění kůže, které se typicky vyznačuje chronickými recidivami. Jedná se převážně o nemoc dětského věku, postihuje však i dospělé pacienty. Studie provedená týmem německých a kanadských vědců potvrdila prediktivní hodnotu zvýšené hladiny eozinofilů pro pozdější rozvoj atopické dermatitidy.

Alergenová imunoterapie u atopické dermatitidy

Alergenová imunoterapie v léčbě atopické dermatitidy je předmětem živé diskuse − podle některých odborníků je alergická složka zásadní, jiní zdůrazňují dysfunkci kožní bariéry a alergie je podle nich méně podstatná.Všechny novinky