Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Souvislost atopické dermatitidy a rezistence zlatého stafylokoka vůči lokálním antibiotikům

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 13.12.2016

Souvislost atopické dermatitidy a rezistence zlatého stafylokoka vůči lokálním antibiotikům

Vztah mezi atopickou dermatitidou (AD) a rezistencí zlatého stafylokoka vůči lokálním antibiotikům (ATB) byl zkoumán v brazilské práci publikované v časopisu Anais Brasileiros de Dermatologia. V souboru dermatologických pacientů byla popsána vysoká rezistence zlatého stafylokoka vůči bacitracinu a neomycinu.

Úvod

Atopická dermatitida (AD) je chronická dermatóza, jež může být potenciálně komplikovaná stafylokokovými infekcemi. V léčbě méně závažných infekcí se preferují lokálně působící ATB, protože jsou oproti systémovým levnější a jejich použití vede k vyšší lokální koncentraci účinné látky, nižšímu riziku systémové toxicity, nežádoucích účinků a nižší indukci bakteriální rezistence.

Kvůli obavě ze ztráty účinnosti lokálních ATB si autoři zmíněné studie vytyčili za cíl vyhodnotit prevalenci rezistence k několika lokálním preparátům užívaným k léčbě stafylokokových pyodermií u pacientů s AD.

Metodika studie

Průřezová studie zahrnula pacienty s AD (n = 91), kteří měli kůži kolonizovanou zlatým stafylokokem. Všechny získané izoláty S. aureus byly methicilin-senzitivní a byly testovány diskovou difuzní metodou na Müllerově–Hintonové agaru se standardizovanými postupy v souladu s doporučením CLSI (The Clinical and Laboratory Standards Institute). Pro interpretaci výsledků vyšetření citlivosti S. aureus k několika lokálním preparátům autoři použili kritéria různých organizací.

Výsledky

Celkem bylo analyzováno 100 izolátů S. aureus. Prokázala se nízká prevalence rezistence vůči mupirocinu (1,1 %) a kyselině fusidové (5,9 %), o něco vyšší byla rezistence vůči gentamicinu (14,7 %). Prevalence rezistence vůči neomycinu byla vysoká (až 42,6 %), vůči bacitracinu pak byla dokonce absolutní. Rezistence vůči kyselině fusidové zase byla spojena se závažnějším průběhem AD. Výsledky rovněž potvrdily teorii o absenci zkřížené rezistence mezi aminoglykosidy (neomycin a gentamicin).

Závěr

Výsledky práce prokázaly nízkou prevalenci rezistence kmenů S. aureus u nemocných s AD vůči mupirocinu a kyselině fusidové. Rezistence vůči neomycinu a bacitracinu však byla vysoká, z čehož vyplývá nutnost restrikce jejich použití u těchto pacientů v zájmu zachování co nejnižší stafylokokové rezistence. 

(raj)

Zdroj: Bessa G. R., Quinto V. P., Machado D. C. et al. Staphylococcus aureus resistance to topical antimicrobials in atopic dermatitis. An Bras Dermatol 2016 Sep-Oct; 91 (5): 604−610, doi: 10.1590/abd1806-4841.20164860.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 13x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Déletrvající obezita v raném dětství zhoršuje atopickou dermatitidu

Osmiletá studie provedená v USA na více než tisícovce dětí, dospívajících a mladých osob ve věku 1–21 let zkoumala souvislost mezi dětskou obezitou a výskytem atopické dermatitidy (AD).

Transplantace lidské kožní mikrobioty v léčbě atopické dermatitidy

Experimentální práce naznačují, že by mikroflóru z lidské kůže zdravých jedinců obsahující gramnegativní bakterie bylo možné použít v léčbě atopické dermatitidy.

Léčba nežádoucí kožní reakce pomocí lokálních kortikoidů

Mezi časté nežádoucí účinky léků patří rozmanité kožní reakce, jejichž léčba může být stejně tak různorodá. Vysazení původní terapie určitě patří k prvně zvažovaným volbám, nicméně ne ve všech případech je to možné či žádoucí. Následující kazuistika popisuje léčbu nežádoucích kožních reakcí na podávání tyrosinkinázového inhibitoru pomocí lokálních kortikoidů.Všechny novinky