Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Současné postupy v terapii atopické dermatitidy

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 13.10.2015

Současné postupy v terapii atopické dermatitidy

V terapii atopické dermatitidy (AD) se podle doporučení České lékárnické komory užívá hned několik skupin léků. Základem léčby jsou především emoliencia a lokální kortikosteroidy, v terapii však nalézají časté uplatnění také inhibitory kalcineurinu, přípravky obsahující dehty a ichtamol, lokální antibiotika, antihistaminika či imunosupresiva.

Emoliencia

Emoliencia tvoří základ každodenní terapie, a to i v případě, že pacient nevykazuje známky kožních lézí a zánětu. Emoliencia jsou totiž považována za standard v terapii a prevenci onemocnění. Nahrazují ztráty kožních lipidů, čímž obnovují porušenou kožní bariéru, zjemňují a hydratují pokožku, zvyšují protizánětlivé působení lokálních kortikosteroidů a tím snižují jejich spotřebu. Řada přípravků obsahuje hydratující substance, nejčastěji močovinu (urea), která navíc vykazuje i mírné antipruriginózní účinky. Přípravky s ureou jsou některými odborníky doporučované až od 3 let věku a za vhodnější alternativu se považuje glycerol nebo dexpanthenol. Lipofilní složky emoliencií, například vazelína nebo ceramidy, pomáhají s obnovou lipidové složky a taktéž přispívají k hydrataci pokožky. Pacient by tedy měl mít vždy k dispozici dostatečné množství neparfemovaných emoliencií k zajištění pravidelné hydratace kůže.

Lokální kortikosteroidy

V terapii atopické dermatitidy se v první linii léčby užívá celá řada lokálních kortikosteroidů. Většinou se podle účinku rozdělují do 4 skupin na slabé, středně silné, silné a velmi silné. Třída účinnosti by měla být volena podle závažnosti onemocnění. Slabé kortikosteroidy se užívají v terapii mírných forem AD, středně silné v terapii středně závažných forem AD, silné a velmi silné v terapii závažných forem AD. Léčebný algoritmus doporučuje u dětí i dospělých nasazení lokálních kortikosteroidů co nejdříve, nejlépe při prvních kožních projevech. Lokální kortikosteroidy se aplikují pouze na místa aktivní AD a místa, kde byl za posledních 48 hodin přítomen zánět. Kortikosteroidy se většinou aplikují až do vymizení příznaků. Užitečná a bezpečná se zdá být i dlouhodobá intermitentní aplikace.

Inhibitory kalcineurinu

Inhibitory kalcineurinu (takrolimus, pimekrolimus) snižují rozsah a závažnost projevů AD u dětí i dospělých. Nejsou však vhodné pro léčbu mírných forem AD a současně nejsou vyhrazeny jako lék první linie. Vzhledem k jinému mechanismu účinku nevykazují nežádoucí účinky kortikosteroidů, a tudíž mohou být užity v oblastech s tenčí pokožkou, tedy na očních víčkách, obličeji a intertriginózních oblastech.

Přípravky obsahující dehty a ichtamol

Dehtové přípravky sice vykazují léčebný efekt, jejich užití však limituje nízká compliance. Dehty vykazují protisvědivé a protizánětlivé účinky a mohou být používány v monoterapii nebo v kombinaci s lokálními kortikosteroidy. Hlavní nevýhodou těchto přípravků jsou zápach a skvrny, které zanechávají na oblečení. Ichtamol je bezpečnější a pouze o něco málo méně účinný než klasické dehtové přípravky. Své uplatnění nalézá i v terapii AD u dětí, zejména k doléčení zánětu.

Další léčebné postupy

Nezbytnou součástí terapie jsou i lokální antibiotika a antiseptika, jež nalézají své uplatnění v přítomnosti sekundární bakteriální infekce, zejména pyogenními stafylokoky. Perorální antihistaminika se používají k mírnění svědění. Neúčinkují však u všech pacientů, a proto by neměla být nasazována rutinně. Pro krátkodobou léčbu závažných případů AD jsou vyhrazeny celkové kortikosteroidy a imunosupresiva. V chronickém a subakutním stadiu nalézá své uplatnění také fototerapie s UVB zářením o vlnové délce 311 nm, která se obvykle kombinuje s lázeňskou léčbou. Mezi doplňkové postupy patří pobyt na horách a u moře.

V terapii AD existuje mnoho léčebných postupů, o jejichž volbě rozhoduje především tíže kožního nálezu a klinických symptomů. Lék první volby pro většinu případů představují lokální kortikosteroidy v kombinaci s emolienciemi a další doplňkovou terapií.

(holi)

Zdroj: Hašek J. Péče o pacienta s atopickou dermatitidou – doplnění doporučeného postupu ČLnK. Prakt. lékáren. 2014; 10 (2): 53–60.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 9x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Spojitost atopické dermatitidy s nadváhou a obezitou: systematický přehled a metaanalýza

Dosavadní studie se často neshodovaly v tom, zda je atopická dermatitida spojená s nadváhou a obezitou, či nikoliv. Proto byly provedeny systematický přehled a metaanalýza dosud vydaných studií, které měly za cíl tento vztah blíže definovat.

Prehydratace je účinnou metodou pro rychlé zvládnutí těžce léčitelné atopické dermatitidy

Důsledná edukace pacientů a jejich příbuzných v péči o pokožku je jedním ze základních kamenů léčby atopické dermatitidy. Aktuální doporučené postupy zahrnují používání jemných mýdel a pravidelnou aplikaci zvláčňujících krémů. Překvapivě ale neexistují žádná data, na kterých by mohla být založena doporučení pro samotné koupání. Některé zdroje doporučují koupel každý den, jiné, zvláště pediatricky zaměřené, se omezují na koupání jednou až dvakrát týdně.

Doporučené postupy pro prevenci, diagnostiku a léčbu ekzému rukou

Tyto doporučené postupy přináší informace o tom, jak přistupovat k pacientům s kontaktní, iritační či atopickou dermatitidou rukou. Vychází jak z medicíny založené na důkazech (evidence-based medicine), tak z dohody mezi lékaři (consensus-based medicine). Základem pro jejich zpracování byl systematický přehled literatury z databáze Cochrane.Všechny novinky