Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Prehydratace je účinnou metodou pro rychlé zvládnutí těžce léčitelné atopické dermatitidy

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 15.9.2015

Prehydratace je účinnou metodou pro rychlé zvládnutí těžce léčitelné atopické dermatitidy

Důsledná edukace pacientů a jejich příbuzných v péči o pokožku je jedním ze základních kamenů léčby atopické dermatitidy. Aktuální doporučené postupy zahrnují používání jemných mýdel a pravidelnou aplikaci zvláčňujících krémů. Překvapivě ale neexistují žádná data, na kterých by mohla být založena doporučení pro samotné koupání. Některé zdroje doporučují koupel každý den, jiné, zvláště pediatricky zaměřené, se omezují na koupání jednou až dvakrát týdně.

Koupání má na stav pokožky s atopickou dermatitidou významný vliv. Na jedné straně dlouhodobý nebo opakovaný kontakt s vodou ničí kožní bariéru, čímž se onemocnění zhoršuje, na druhou stranu má ale hydratace strata cornea pozitivní vliv na vstřebávání lokálních kortikosteroidů. V praxi se proto využívá 15–20 minut trvající lázeň s následným podáním zmiňovaných lokálních farmak. Tento postup dokáže nastartovat zlepšení stavu i u těch nejzávažnějších případů atopické dermatitidy, a to už během prvních návštěv u lékaře. Pacientům je doporučeno aplikovat léky do 3 minut od koupele po lehkém osušení pokožky ručníkem. Dvě dosud provedené studie prokázaly, že tento postup je vhodný pro řadu dalších dermatitid. Zatím ale chyběla samostatná práce, která by zkoumala účinek právě na pacienty s atopickou dermatitidou.

Na dermatologické klinice univerzity v Oregonu proto byla provedena retrospektivní studie, která zkoumala zdravotnické záznamy pacientů s atopickou dermatitidou s první návštěvou v období od 1. ledna 2007 do 31. prosince 2011. Pacienti museli splňovat následující kritéria: onemocnění středně závažnou nebo těžkou formou atopické dermatitid, prehydratace a následná aplikace kortikosteroidů musela být prováděna nejméně jednou denně a dále se pacienti museli dostavit na kontrolu po 1 až 3 týdnech od počátku terapie.

Ze 75 pacientů, kteří veškerá kritéria splnili, jich 48 (64 %) trpělo těžkou a 27 (36 %) středně závažnou formou onemocnění. U 79 % těchto pacientů bylo během kontroly zaznamenáno zlepšení stavu, 3 pacienti (4 %) byli dokonce úplně bez obtíží.

Podle těchto výsledků lze říci, že 15- až 20minutová koupel následovaná aplikací lokálních kortikosteroidů je vysoce účinným prostředkem získání rychlé kontroly nad středně závažnou až těžkou formou onemocnění atopickou dermatitidou.

(jez)

Zdroj: Hajar, Hanifin, Pre-hydration is Effective for Rapid Control of Recalcitrant Atopic Dermatitis, Dermatitis. 2014 Mar–Apr; 25 (2): 56–59; doi:  10.1097/DER.0000000000000019

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,4/5, hodnoceno 15x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Doporučené postupy pro prevenci, diagnostiku a léčbu ekzému rukou

Tyto doporučené postupy přináší informace o tom, jak přistupovat k pacientům s kontaktní, iritační či atopickou dermatitidou rukou. Vychází jak z medicíny založené na důkazech (evidence-based medicine), tak z dohody mezi lékaři (consensus-based medicine). Základem pro jejich zpracování byl systematický přehled literatury z databáze Cochrane.

Účinnost a bezpečnost kombinace kalcipotriolu a betametazonu v léčbě psoriázy u dospívajících

Ložisková psoriáza má relativně vysokou prevalenci u dospívajících, což má významný dopad na kvalitu života i sociální interakci nemocných. Nedávno provedený výzkum se zaměřil na užití fixní kombinace kalcipotriolu a betametazonu v terapii psoriázy kštice. Z výsledků vyplývá, že léčba je nejen bezpečná, ale také velmi efektivní.

S atopickou dermatitidou souvisejí mutace genů kódujících strukturu epidermis i imunitní systém

Atopická dermatitida je komplexní genetické onemocnění, které je výsledkem interakce mezi různými geny a mezi geny a okolním prostředím. Souvislost s atopickou dermatitidou byla zjištěna u dvou skupin genů: u genů kódujících epidermální strukturální proteiny a u genů pro základní složky imunitního systému.Všechny novinky