Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Multidisciplinární přístup v terapii atopické dermatitidy

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 23.10.2015

Multidisciplinární přístup v terapii atopické dermatitidy

Multidisciplinární přístup u pacientů trpících atopickou dermatitidou (AD) prokázal zlepšení terapeutických výsledků zahrnujících kontrolu nemoci, adherenci k léčbě i kvalitu života.

AD je jednou z nemocí s největší prevalencí mezi dětskou populací – postihuje 10–20 % všech dětí. AD je chronické onemocnění, pro něž je typická suchá svědivá pokožka. V chronické podobě může vést až k lichenifikaci. Nelze než konstatovat, že neexistuje způsob, jak nemoc plně vyléčit. Nicméně existuje řada přístupů a opatření, které mohou velmi významně přispět ke kontrole obtíží. Jedná se zejména o přístupy zlepšující hydrataci kůže, lokální protizánětlivé přípravky, antibakteriální léčiva a eliminaci možných vyvolávajících faktorů. Aby však fungovaly, je nezbytné jejich dlouhodobé dodržování, což se ukazuje být největším problémem. Léčba je dlouhodobá, často intenzivní a náročná na čas.

Multidisciplinární přístup zahrnuje intenzivní edukaci týkající se podstaty onemocnění a cest vedoucích k jeho kontrole, psychologickou podporu, rady týkající se nutrice a v neposlední řadě také intervenci sociálních pracovníků v situaci, kdy onemocnění ovlivňuje možnosti rodičů pracovat a má finanční dopad. Cílem multidisciplinárních týmů je poskytnout rodinám všechnu podporu, která umožní zlepšení kvality života nejen postiženého dítěte, ale celé rodiny.

Některé behaviorální metody, zahrnující také relaxační techniky, umožňují dětem a rodičům lépe zvládnout například úporné svědění. Psychologové pomáhají se zvládáním důsledků narušeného spánku, jsou klíčovými osobami, které pomáhají rodině přijmout onemocnění i jeho dlouhodobý charakter. Je klíčové nevnímat onemocnění jako stigma dítěte či celé rodiny. Psycholog by měl být standardní součástí týmu starajícího se o tyto děti.

Řada studií dokládá, že týmová spolupráce je velmi důležitá jak pro rodiny, tak také pro zdravotnické profesionály, kteří dětem poskytují péči. Cílem by tedy mělo být vytvoření center nabízejících plnou podporu zejména těm rodinám, jejichž běžný život je tímto onemocněním ovlivněn velmi významně.

(eza)

 

Zdroj: Spielman S. C. et al. A review of multidisciplinary interventions in atopic dermatitis. J Clin Med 2015 May; 4 (5): 1156–1170.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Současné postupy v terapii atopické dermatitidy

V terapii atopické dermatitidy (AD) se podle doporučení České lékárnické komory užívá hned několik skupin léků. Základem léčby jsou především emoliencia a lokální kortikosteroidy, v terapii však nalézají časté uplatnění také inhibitory kalcineurinu, přípravky obsahující dehty a ichtamol, lokální antibiotika, antihistaminika či imunosupresiva.

Spojitost atopické dermatitidy s nadváhou a obezitou: systematický přehled a metaanalýza

Dosavadní studie se často neshodovaly v tom, zda je atopická dermatitida spojená s nadváhou a obezitou, či nikoliv. Proto byly provedeny systematický přehled a metaanalýza dosud vydaných studií, které měly za cíl tento vztah blíže definovat.

Prehydratace je účinnou metodou pro rychlé zvládnutí těžce léčitelné atopické dermatitidy

Důsledná edukace pacientů a jejich příbuzných v péči o pokožku je jedním ze základních kamenů léčby atopické dermatitidy. Aktuální doporučené postupy zahrnují používání jemných mýdel a pravidelnou aplikaci zvláčňujících krémů. Překvapivě ale neexistují žádná data, na kterých by mohla být založena doporučení pro samotné koupání. Některé zdroje doporučují koupel každý den, jiné, zvláště pediatricky zaměřené, se omezují na koupání jednou až dvakrát týdně.Všechny novinky