Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Léčbu atopické dermatitidy je třeba zaměřit na dysfunkci epidermální bariéry a chronický zánět

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 23.4.2015

Léčbu atopické dermatitidy je třeba zaměřit na dysfunkci epidermální bariéry a chronický zánět

Současné poznatky o genetických a imunologických mechanismech, které spouštějí zánět u atopické dermatitidy, vyzdvihují zásadní úlohu funkce epidermální bariéry a imunitního systému. Porucha obou těchto funkcí přispívá k senzitizaci zprostředkované IgE a měla by být cílem léčby.

U pacientů s atopickou dermatitidou vznikající v raném věku se senzitizace IgE objevuje až za několik týdnů či měsíců po vzniku kožních lézí. To svědčí pro hypotézu, že porucha epidermální bariéry předchází změnám v imunitním systému. Dysfunkce epidermální bariéry umožňuje penetraci alergenů o velké molekule, jako jsou pyly, roztoči, mikroby apod. Tyto alergeny navozují tzv. Th2 polarizaci, což je přesměrování imunitní odpovědi ve prospěch větší aktivity pomocných T-lymfocytů 2 (Th2), jehož výsledkem je k převažující tvorba protilátek IgE. Vzhledem k vysokému zastoupení T-lymfocytů v epidermis (asi dvojnásobný počet v porovnání s cirkulací) funguje kůže jako místo senzitizace.

Nový pohled na průběh atopické dermatitidy vycházející ze současných poznatků popisuje tři fáze onemocnění. V první fázi se v časném dětství rozvíjí tzv. neatopická forma dermatitidy, kdy ještě nedošlo k senzitizaci. Poté asi u 60–80 % pacientů dochází pod vlivem genetických faktorů k senzitizaci na alergeny z prostředí zprostředkované IgE, což představuje přechod ke skutečné atopické dermatitidě. Ve třetí fázi dochází vlivem škrábání u značné části pacientů k poškození kožních buněk, uvolnění autoantigenů a tvorbě IgE autoprotilátek.

Základními charakteristikami atopické dermatitidy jsou dysfunkce epidermální bariéry a chronický zánět. Dlouhodobou léčbu je třeba zaměřit na prevenci a intenzifikovanou a individualizovanou péči o kůži. Nejvýznamnější je lokální potlačení zánětu pravidelným podáváním lokálních kortikosteroidů nebo topických kalcienurinových inhibitorů a prevence kolonizace Staphylococcus aureus. U dětí je důležitá prevence expozice alergenům. Časná a proaktivní léčba může zlepšit terapeutické výsledky a kvalitu života pacientů s atopickou dermatitidou.

(zza)

Zdroj: Bieber T. Atopic Dermatitids. N Engl j Med 2008; 358: 1483–1494.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,2/5, hodnoceno 13x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Léčba atopické dermatitidy v dětském věku má 3 pilíře

První pilíř spočívá v poskytnutí adekvátního vysvětlení podstaty choroby a návodu na eliminaci provokujících faktorů. Druhým pilířem je účinná lokální protizánětlivá léčba. Třetí pilíř spočívá v dlouhodobé aplikaci léků kompenzujících nedostatečnou bariérovou funkci epidermis. Léčbu lze podpořit klimatickou přímořskou nebo lázeňskou léčbou.Všechny novinky