#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Léčba atopické dermatitidy v dětském věku má 3 pilíře

12. 3. 2015

První pilíř spočívá v poskytnutí adekvátního vysvětlení podstaty choroby a návodu na eliminaci provokujících faktorů. Druhým pilířem je účinná lokální protizánětlivá léčba. Třetí pilíř spočívá v dlouhodobé aplikaci léků kompenzujících nedostatečnou bariérovou funkci epidermis. Léčbu lze podpořit klimatickou přímořskou nebo lázeňskou léčbou.

Léčba atopické dermatitidy navrhovaná v evropských doporučeních z roku 2012 vychází ze závěrů posledních randomizovaných kontrolovaných studií. Léky první volby jsou lokální kortikosteroidy (KS), které mají nejen protizánětlivé, ale i antiproliferativní, imunosupresivní a protisvědivé účinky. Léčba má být intermitentní 3–4 dny KS (1–2× denně) a zbývající dny v týdnu emoliencia (2–3× denně). Emoliencia jsou dvojfázové krémy obsahující vodu a olej. Voda poskytuje rychlou hydrataci a úlevu od pocitu suché kůže, lipidy reparují bariérové defekty. Efekt emoliencia potencuje urea.

Tandemová léčba spočívá v podávání emoliencia ráno a KS večer. Při vysazování KS se postupně prodlužují intervaly mezi jejich aplikací a nahrazují se emoliencii. KS se aplikují jen na postižená místa, emoliencia i mimo postižené oblasti. Při selhání léčby lokálními KS (KS léčená atopická dermatitida se projeví nejméně 4× za rok) lze použít lokální imunomodulátory (1% pimecrolimus a 0,1% tacrolimus, 0,03%). Mají protizánětlivé účinky, lze je aplikovat dlouhodobě, využívají se v místech s jemnou kůží a je možné je podávat i preventivně 2–3× týdně.

V léčbě atopické dermatitidy se využívají i barviva, dehtové pasty, ichtyol, stříbrný textil a olejové koupele. K potlačení zánětu a redukci kolonizace S. aureus lze využít fototerapii (UVB 311–313 nm). Doporučují se tekutá mýdla bez parfémů, sprchové gely s olejem a dietní režim s vyřazením prokázaných potravinových alergenů.

U akutních, generalizovaných či recidivujících stadií je doporučena léčba systémovými KS i jinými přípravky (cyklosporin A, metotrexát, interferon γ, biologické léky). Při kožních změnách postihujících více než 80 % povrchu kůže se podávají systémová antibiotika. U dětí s pozitivními kožními testy na vzdušné alergeny je doporučena alergen-specifická imunoterapie – desenzibilizace.

(zza)

Zdroj: Duchková H. Správná léčba atopické dermatitidy v dětském věku. Pediatr praxi 2013; 15 (5): 310–314.



Štítky
Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#