Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Jak na léčbu kožních infekcí?

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 19.3.2018

Jak na léčbu kožních infekcí?

Infikovaná atopická dermatitida je svízelná, zvláště pokud je infekce způsobená zlatým stafylokokem. Existuje ale snadné a účinné řešení s minimem nežádoucích účinků.

Úvod

Léčba kůže postižené bakteriální infekcí je věc rutinní, ale nelehká. Podávání systémových antibiotik je však v naprosté většině případů zbytečné – infekci lze zvládnout topickou léčbou. Ta má přitom řadu výhod: umožňuje penetraci antibiotika v dostatečné koncentraci přímo do místa infekce bez zátěže systému, je dobře snášená, bezpečná a účinná, jednoduchá, a navíc má minimum nežádoucích účinků.

A co má být tím správným antibiotikem? Kyselina fusidová. Má selektivní účinek, který nezvyšuje riziko vzniku zkřížené rezistence, a vykazuje též minimální alergogenní účinek.

Výjimečné topické antibiotikum

Kyselina fusidová je pro kožní aplikaci jako stvořená, protože její struktura je velmi podobná steroidům, ačkoliv žádnou steroidní aktivitu nemá. Prokázala ovšem schopnost penetrace přes stratum corneum, kterou vyniká nad ostatní topická antibiotika. Je určená především pro léčbu infekcí způsobených zlatým stafylokokem, a to i v případě, že se jedná o methicilin-rezistentní kmen (MRSA).

Na léčbu infikované atopické dermatitidy ovšem sama nestačí. Důležité je i potlačení zánětu (například lokálním kortikosteroidem) a také vhodné vehikulum.

Volba vehikula je důležitá

Samotnou kyselinu fusidovou najdete v masti nebo krému Fucidin. Mast podporuje její penetraci do kůže a dosahuje intenzivnějšího promaštění xerotických lézí. Naproti tomu krém se hodí hlavně na infekce na tváři, na intertriginózní a mokvající léze. Pokud se rozhodnete pro přidání kortikoidu, pak je tu fixní kombinace kyseliny fusidové a hydrokortisonu, zvaná Fucidin H (H jako hydrokortison). Tyto přípravky může předepsat i praktický lékař nebo pediatr. Dermatovenerologové mají jednu možnost navíc − lipidový krém. Ten má speciální složení, které zajišťuje hydrataci a lipidizaci kůže, zklidňuje a chrání bez vzniku mastného filmu.

Efektivní synergie

Synergická kombinace kyseliny fusidové a kortikoidu je účinnou a bezpečnou variantou k léčbě infikované atopické dermatitidy. Dermatologové mají možnost preskripce této kombinace ve zcela novém vehikulu, které nabízí terapeutický účinek navíc.

(pez)

Zdroj: Girolomoni G., Mattina R., Manfredini S. et al. Fusidic acid betamethasone lipid cream. Int J Clin Pract 2016; 70 Suppl. 184: 4–13, doi: 10.1111/ijcp.12808.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vztah mezi atopickou dermatitidou a ADHD u dětí a dospělých

Studie uveřejněná v British Journal of Dermatology hledala odpověď na otázku, jaký je vztah mezi atopickou dermatitidou (AD) a syndromem nepozornosti s hyperaktivitou (ADHD) u dětských a dospělých pacientů. Zaměřila se i na studium faktorů, které zvyšují riziko rozvoje ADHD u nemocných postižených tímto kožním onemocněním.

Souvislost atopické dermatitidy a rezistence zlatého stafylokoka vůči lokálním antibiotikům

Vztah mezi atopickou dermatitidou (AD) a rezistencí zlatého stafylokoka vůči lokálním antibiotikům (ATB) byl zkoumán v brazilské práci publikované v časopisu Anais Brasileiros de Dermatologia. V souboru dermatologických pacientů byla popsána vysoká rezistence zlatého stafylokoka vůči bacitracinu a neomycinu.

Déletrvající obezita v raném dětství zhoršuje atopickou dermatitidu

Osmiletá studie provedená v USA na více než tisícovce dětí, dospívajících a mladých osob ve věku 1–21 let zkoumala souvislost mezi dětskou obezitou a výskytem atopické dermatitidy (AD).Všechny novinky