Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Alergenová imunoterapie u atopické dermatitidy

Specializace: dermatologie dětská dermatologie
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 27.6.2016

Alergenová imunoterapie u atopické dermatitidy

Alergenová imunoterapie v léčbě atopické dermatitidy je předmětem živé diskuse − podle některých odborníků je alergická složka zásadní, jiní zdůrazňují dysfunkci kožní bariéry a alergie je podle nich méně podstatná.

Atopická dermatitida (AD) je chronické zánětlivé onemocnění kůže s multifaktoriální patogenezí, hlavním faktorem je dysfunkce kožní bariéry. Prevalence AD celosvětově roste a v současné době dosahuje cca 20 % u dětí a 1−3 % u dospělých. U 40−50 % dětí se později vyvine bronchiální astma, potravinová alergie, pylová alergie a/nebo alergická rinitida.

Přesná etiopatogeneze je stále předmětem diskuse. Mnozí odborníci zdůrazňují úlohu IgE zprostředkované hypersenzitivity k mnoha potravinovým, domácím či environmentálním alergenům, zejména pylům a roztočům. Studie prokázaly, že eliminace roztočů ze životního prostředí atopiků vedla ke zmírnění symptomů, ale neovlivnila aktivitu jejich onemocnění. Proto se roztoči a jejich trus, stejně jako vzdušné alergeny, považují za terapeutickou variantu pro alergenovou imunoterapii (AIT). Tato léčba je však racionální pouze tehdy, pokud je aplikována u pacientů, u nichž je výrazná alergická složka.

Důležité výhody AIT jsou tyto:

  • Může být zacílená přímo na vyvolávající alergeny a tím i specifická.
  • Je to chorobu modifikující léčba.
  • Má dlouhodobý efekt i po přerušení léčby.
  • Je efektivnější než farmakoterapie.
Terapeutická užitnost v praxi je však zatím nízká vzhledem k:
  • špatné compliance,
  • nevhodnému dávkování,
  • terapii divokým typem alergenu, který častěji způsobuje nežádoucí účinky.

Zatím je publikováno jen málo důkazů o použití AIT u atopické dermatitidy u dětí a dostupné studie nejsou kontrolované. Stále tedy máme značné rezervy a bylo by velmi žádoucí určit skutečný krátkodobý a dlouhodobý účinek a sestavit guidelines sjednocující terapeutický postup na základě všech specifik dětské AD.

(pez)

Zdroj: Slavyanakaya T. A., Derkach V. V., Sepiashvili R. I. Debates in allergy medicine: specific immunotherapy efficiency in children with atopic dermatitis. World Allergy Organ J 2016 Apr 18; 9: 15; doi: 10.1186/s40413-016-0106-3.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Teorie a praxe terapie topickými steroidy

Glukokortikosteroidy jsou známým a standardním lékem atopické dermatitidy. Protože je jejich topická aplikace zpravidla v rukou pacienta, je důležité, aby byl obeznámen se správným dávkováním a jejich účinkem. Bohužel tomu tak vždy není.

Alklomethason-dipropionát je výjimečným kortikoidem pro léčbu atopické dermatitidy

Topicky podávané glukokortikoidy patří mezi hlavní terapeutické prostředky v léčbě zánětlivých onemocnění kůže, mezi která řadíme i atopickou dermatitidu. Jejich efekt závisí na jejich chemické struktuře, fyzikálně-chemických vlastnostech, koncentraci aktivní látky, lékové formě a afinitě ke specifickým receptorům. Jedním ze zástupců těchto léčiv je i alklomethason-dipropionát.

Léčba mírně a středně závažné atopické dermatitidy

Atopická dermatitida (AD) je časté chronické, svědící a zánětlivé multifaktoriální onemocnění, které se může projevit v každém věku. Klinické projevy se mění s věkem pacienta. Rozlišují se fáze kojenecká, dětská, dospívajících a dospělých.Všechny novinky