#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Zvýšené hladiny progesteronu a estradiolu v raném těhotenství po hyperstimulaci ovarií při asistované reprodukci nepříznivě ovlivňují porodní výsledky

21. 1. 2015

Výsledky finské studie se 110 ženami ukázaly souvislost mezi zvýšenou hladinou progesteronu v raném těhotenství po kontrolované ovariální hyperstimulaci (COH) a přenosu čerstvého embrya (ET) při asistované reprodukci a nežádoucími perinatálními výsledky. Přenos zmraženého embrya (FET) v nestimulovaném menstruačním cyklu s těmito nepříznivými výsledky spojen nebyl.

Výsledky finské studie se 110 ženami ukázaly souvislost mezi zvýšenou hladinou progesteronu v raném těhotenství po kontrolované ovariální hyperstimulaci (COH) a přenosu čerstvého embrya (ET) při asistované reprodukci a nežádoucími perinatálními výsledky. Přenos zmraženého embrya (FET) v nestimulovaném menstruačním cyklu s těmito nepříznivými výsledky spojen nebyl. Navíc bylo zjištěno, že zvýšenou luteální aktivitu navozenou COH je třeba hodnotit spíše měřením hladiny steroidů nebo velikosti ovarií či jejich cévního zásobení než podle počtu získaných oocytů.

Do této prospektivní kohortové studie byly zařazeny tři různé skupiny těhotných žen. Skupinu s přirozeně vzniklým těhotenstvím tvořilo 41 žen, skupinu s COH + ET 39 žen a skupinu s FET 30 žen. Ženy byly sledovány každý týden od 5. do 11. týdne těhotenství. Na každé návštěvě bylo provedeno trojrozměrné ultrazvukové vyšetření ke zjištění objemu a vaskularizace ovarií. Byl odebrán vzorek krve na analýzu hladiny progesteronu a estradiolu (E2). Výsledky byly analyzovány s ohledem na výsledek těhotenství (porodní hmotnost, gestační věk při narození).

Sérové koncentrace progesteronu a E2 po COH + ET byly v 5.–8. týdnu těhotenství významně vyšší než po FET a než u přirozeně vzniklých těhotenství, zatímco hladiny hormonů po FET se od přirozeně vzniklých těhotenství nelišily. Zvýšená hladina progesteronu po COH + ET přetrvávala až do 11. týdne. Objem ovarií a intraovariální cévní zásobení byly v raném těhotenství ve skupině s COH + ET významně větší v porovnání s oběma dalšími skupinami (p < 0,001). Porodní hmotnost a gestační věk v době porodu negativně korelovaly se sérovou hladinou progesteronu a E2 v 5.–8. týdnu těhotenství. Významnými faktory ovlivňujícími porodní hmotnost novorozenců byly gestační stáří, výška matky a sekrece progesteronu a E2 v 5.–8. týdnu.

Jestliže nefyziologicky vysoká aktivita steroidů v raném těhotenství po COH podporuje riziko nežádoucích perinatálních výsledků po přenosu čerstvého embrya, měly by se zvážit protokoly s mírnější stimulací ovarií nebo využívající zmražení embryí.

(zza)

Zdroj: Ilkka Y., Järvelä I. Y., Pelkonen S., Uimari O., et al. Controlled ovarian hyperstimulation Leeds to high progesterone and estradiol levels during early pregnancy. Human reproduction 2014; 29 (11): 2393–2401; doi: 10.1093/humrep/deu223



Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#