Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Zachování fertility u onkologických pacientů

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 10.8.2009

Zachování fertility u onkologických pacientů

Zvyšující se počet přežívajících mladých onkologických pacientů je důvodem k hledání nových přístupů ke zlepšení jejich života včetně zachování fertility.

U žen mladších 45 let je nejčastější onkologickou diagnózou karcinom prsu. U pacientek s malými tumory v časném stadiu, které prodělají operaci, je dalším pokračováním radioterapie a antiestrogenní léčba po dobu 5 let, avšak jejich fertilita není většinou vážněji ohrožena. Pacientky s většími tumory prsu než 1 cm, metastázami či estrogen-non-dependentními tumory se musí podrobit chemoterapii, která je toxická zejména pro primordiální folikuly. U těchto pacientek je metodou volby odložení onkologické terapie s následnou hormonální stimulací po dobu 2–3 týdnů, poté následuje odběr zralých oocytů. Pomocí kryoprezervace se mohou zachovat zralé oocyty nebo již oplodněná embrya.

U pacientek s kontraindikací hormonální stimulace připadá v úvahu aspirace oocytů z ovariálních folikulů, maturace oocytů je provedena in vitro s jejich následným zamražením. Metoda kryoprezervace slouží také k uchování proužků ovariální tkáně, které pak mohou být v budoucnu použity k získání oocytů. Zmrazená ovariální tkáň může být v přísně indikovaných případech předmětem autologní transplantace, je však nutno zvážit riziko recidivy onkologického onemocnění.

Další možností u onkologicky nemocných žen může být použití dárcovských oocytů ke koncepci s následnou vlastní graviditou. V případě závažných onkologických stavů lze využít tzv. náhradní matky. Poslední eventualitou je adopce dítěte, avšak právě onkologické onemocnění ženy může být důvodem k vyloučení z různých adopčních programů.

U mužů s onkologickou diagnózou je metodou k zachování fertility kryoprezervace spermií před započetím léčby. V případě azoospermie je možné provést testikulární biopsii a izolaci spermií.

Problematika fertility se v současné době dotýká i dětských pacientů (v USA onkologicky onemocní ročně 10 700 dětí s předpokládaným 80% přežitím). Metody zachování plodnosti jsou stejné jako u dospělých osob. U postpubertálních chlapců je možné získat sperma elekroejakulací s následnou kryoprezervací, u adolescentních dívek by měly být voleny fertilitu šetřící chirurgické a terapeutické postupy.

(moa)

Zdroj: Preservation of fertility in patiens with cancer. NEJM, Vol 360: 902–911, February 26th 2009, Number 9

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

N-acetyl-L-cystein v kombinaci s mesalazinem přináší znatelné zlepšení u pacientů trpících ulcerózní kolitidou

Tým vedený Luisem Gonzálesem Guijarrem, profesorem biochemie a molekulární biologie na Univerzitě de Alcalá (UAH), ve spolupráci s farmaceutickou firmou Farmasierra S.L. provedl pilotní studii účinku N-acetyl-L-cysteinu v kombinaci s mesalazinem u pacientů trpících mírnou až středně těžkou ulcerózní kolitidou. Studie přinesla lepší výsledky při použití této kombinace, než má samotná léčba mesalazinem.

Psychologický dopad Crohnovy nemoci na pacienty v remisi

Pacienty s Crohnovou chorobou v remisi trápí nejenom příznaky a obtíže této nemoci, ale mohou trpět například i anxietou nebo depresemi. Protože o vlivu mezi nespecifickými střevními záněty a jejich dopadem na psychiku pacienta nebylo publikováno mnoho studií, rozhodli se to španělští vědci napravit...

Screening ovariální rezervy u neplodných žen

Ovariální rezerva je termín, který se používá k hodnocení kapacity vaječníků. Poskytuje nám informaci o rezervním počtu oocytů, které jsou vaječníky schopny poskytovat k případnému oplodnění.Všechny novinky