Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Význam složení děložní tekutiny

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 23.4.2015

Význam složení děložní tekutiny

Jaké faktory ovlivňují poměry aminokyselin v děložní tekutině? Jaký je důsledek složení děložní tekutiny ve vztahu k správnému vývoji embrya? Nově publikovaná studie přinesla zajímavé odpovědi na tyto i další otázky.

Embryo a nitroděložní prostředí

Předchozí studie ukázaly, že embryo aktivně reaguje na nitroděložní prostředí. Tyto reakce se často promítnou i do budoucího života. Nejznámějším jevem je možný vliv stravy matky v počátku těhotenství na riziko rozvoje chronických onemocnění v pozdějším věku. Negativně se projevily nízkoproteinové diety v prvním trimestru těhotenství. Uváděná studie se zabývá zejména dalšími faktory ovlivňujícími složení nitroděložní tekutiny, jako jsou body mass index (BMI), věk a životní styl.

Význam aminokyselin v nitroděložní tekutině

Aminokyseliny mají v preimplantačním vývoji řadu fyziologických funkcí. Mohou být užity jako zdroj energie, jako stavební kameny při tvorbě proteinů a nukleotidů, jako pH regulátory, antioxidanty či jako signální molekuly.

Design studie

Do studie bylo vzato 56 žen ve věku 18–45 let. Většině žen byla diagnostikována snížená fertilita. V rámci předoperačních vyšetření byla ženám k analýze odebrána děložní tekutina a byla pečlivě sebrána anamnéza se zaměřením na BMI, stravovací návyky a předchozí gynekologické obtíže. Děložní tekutina pak byla podrobena stanovení obsahu jednotlivých aminokyselin.

Výsledky studie

Lidská děložní tekutina obsahovala průměrně 3,54 mM aminokyselin. Studováno bylo celkem 18 aminokyselin, přičemž obsah ani jedné z nich nebyl ovlivněn věkem, hodnotou BMI, fází menstruačního cyklu ani benigním gynekologickým nálezem. Zato méně zdravé stravování bylo signifikantně spojeno s vyššími hladinami asparaginu, histidinu, glutaminu, serinu, fenylalaninu, valinu, izoleucinu a leucinu. A to oproti zdravější dietě definované jako vyšší příjem čerstvého ovoce a zeleniny, ryb a celozrnného pečiva na úkor červeného masa a tučných potravin.

Závěr

Potvrdilo se, že strava matky hraje velmi důležitou roli pro správný vývoj plodu. Tato studie pak může pomoci vytvoření nutričních doporučení pro ženy plánující těhotenství a ženy na samém počátku těhotenství.

Zdroj: Kermack A. J.: Amino acid composition of human uterine fluid: association with age, lifestyle and gynaecological pathology. Human Reproduction, Vol. 0, No. 0 pp. 1–8, 2015

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Volba nejlepšího embrya – hodnocení morfologie, nebo morfokinetiky?

Článek se zabývá problematikou výběru optimálního embrya v IVF cyklech a srovnává hodnocení výběru pomocí morfologických znaků a morfokinetických změn embrya, detekovaných pomocí metody time-lapse imaging.

Vliv aplikace redukované dávky hCG na indukci ovulace a výsledek gravidit u žen v IVF cyklech

Srovnání vlivu rozdílného dávkování hCG při indukci ovulace u žen léčených v cyklech IVF. Exogenní lidský choriový gonadotropin (hCG) je často používán k vyvolání ovulace v kontrolovaných ovariálních stimulačních protokolech. V in vitro cyklech (IVF) cyklech je většinou užívána dávka 10 000 IU.

Nové poznatky o derivátech bisfenolu A a neplodnosti

Bisfenol A, všeobecně známý pod zkratkou BPA a masově používaný v průmyslové výrobě, je nechvalně proslulý svým nežádoucím působením na člověka. Nově vyvíjené látky BPS a BPF bohužel nevypadají o nic slibněji.Všechny novinky