Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vývojové trendy v metodách asistované reprodukce

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 24.11.2014

Vývojové trendy v metodách asistované reprodukce

Rozvoj metod asistované reprodukce jde mílovými kroky stále dopředu. Proto je dobré se občas zastavit k reflexi, kam oblast umělého oplodnění směřuje a jaký lze očekávat další vývoj.

Projekt Evropské společnosti humánní reprodukce a embryologie

Asistovaná reprodukce je relativně mladým, zato velmi dravým lékařským odvětvím. Proto je zajímavé analyzovat trendy jejího vývoje v čase. Z toho důvodu v Evropě probíhá projekt Evropské společnosti humánní reprodukce a embryologie (European Society of Human Reproduction and Embryologie – ESHRE), který si dává za cíl zaznamenat vývoj technologie asistované reprodukce. Nedávno byla publikována nová zpráva přinášející následující analýzu.

Zpráva za rok 2010 pro Evropu

Nejnovější analýza přináší zpracování dat pro rok 2010. Jedná se již o 14. zprávu v řadě, přičemž první byla publikována v roce 1997. Motem pro rok 2010 jest otázka, zda se v roce 2010 odehrály nějaké změny oproti letům předešlým. Změny jsou, a to zajímavé.

Design studie

Studie probíhala retrospektivně, data byla sbírána ze 31 evropských zemí (991 klinik, tj. celkem 550 296 cyklů umělého oplodnění). 

Výsledky

Na základě analýzy dat studie došla k následujícím závěrům:

  •  Přibývá párů využívajících technik asistované reprodukce.
  •  Úspěšnost těchto technik, vztaženo na počet úspěšných těhotenství, je přibližně stejná jako v roce 2009.
  •  Ustupuje se od transferu více embryí, naopak častěji je prováděn transfer pouze jednoho embrya.

Závěry

Počet umělých oplodnění v Evropě i nadále stoupá. Technika injikování spermie do vajíčka již nejspíše dosáhla svého vrcholu a nepředpokládá se další růst. V porovnání s roky 2008 a 2009 je úspěšnost umělého oplodnění celkově stejná, poklesl však počet vícečetných těhotenství vyplývajících z transferu více embryí. Nyní se upřednostňuje spíše zavádění jednoho otestovaného embrya ve snaze zabránit nadměrné zátěži matky i plodů při vícečetných těhotenstvích.

Úplným závěrem je nutno dodat, že průzkumu se účastní i Česká republika prostřednictvím Centra asistované reprodukce 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice.

Zdroj: Kupka M., et al. Assisted reproductive technology in Europe, 2010: results generated from European registers by ESHRE. Human Reproduction, Vol.29, No.10 pp. 2099–2113, 2014.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Metody in vitro fertilizace podle dostupných literárních informací

In vitro fertilizace (IVF) je jedna z metod asistované reprodukce. K oplodnění oocytu dochází v laboratorních podmínkách. Indikací k podstoupení umělého oplodnění touto cestou je většinou neschopnost otěhotnět přirozenou cestou či možnost využít preimplantačního genetického testování.

Lidské stromální buňky produkují během procesu decidualizace faktory podporující apoptózu

Autoři ze španělské Granady se ve své práci soustředili na otázku, zda během procesu decidualizace dochází i k apoptóze změněných deciduálních stromálních buněk (decidual stromal cells – DSC). Z výsledků jejich zkoumání se zdá, že stromální buňky v průběhu decidualizace produkují i řadu faktorů indukujících apoptózu u vznikajících DSC.

Děložní myomy a názory na jejich léčbu

Děložní myomy jsou časté benigní nádory dělohy, jejich vliv na kvalitu života ženy však může být značný. Mezi nejčastější symptomy děložních myomů patří nepravidelné krvácení, které může při delším trvání vést k anémii, a bolest v oblasti malé pánve. Současné názory na jejich léčbu jsou popsány v následujícím článku.Všechny novinky