Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv zánětlivých střevních onemocnění na pubertální růst

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 4.12.2011

Vliv zánětlivých střevních onemocnění na pubertální růst

K častým příznakům zánětlivých střevních onemocnění v dětském věku patří opoždění puberty a porucha růstu. V říjnovém on-line vydání časopisu Hormone Research in Paediatrics byla publikovaná práce zabývající se blíže danou problematikou, a to konkrétně vlivem Crohnovy nemoci (CD) a ulcerózní kolitidy (UC) na pubertální růstový spurt.

Britští autoři provedli retrospektivní studii, do které bylo zahrnuto celkem 30 chlapců s CD, 11 dívek s CD, 14 chlapců s UC a 12 dívek s UC. Pubertální růst byl pak hodnocen pomocí výpočtu směrodatné odchylky (SDS) maximální hodnoty růstové rychlosti (PHV), SDS výšky v době stanovení diagnózy (Ht-Diag), SDS výšky v době PHV (Ht-PHV) a věku v době PHV (Age-PHV). Stejně tak byly hodnoceny i systémové ukazatele aktivity nemoci.

U pacientů s CD byly přítomny známky opoždění pubertálního růstu následovně: ve skupině chlapců s CD byl medián Ht-Diag –0,56 SDS (p = 0,001) a medián Age-PHV 14,45 roku (p = 0,004), ve skupině dívek s CD byl medián Ht-Diag –1,14 SDS (p = 0,007) a Ht-PHV –0,79 SDS (p = 0,039). Osm ze 30 chlapců s CD mělo narušen jeden a více parametrů: dva chlapci měli výšku v době stanovení diagnózy nižší než –2 SDS, tři chlapci měli výšku v době PHV nižší něž –2 SDS, dva chlapci měli věk v době PHV o více než 2 roky vyšší, než je průměr v dané populaci, a dva chlapci měli PHV nižší než –2 SDS. Věk v době PHV souvisel s hodnotou sedimentace erytrocytů (r = 0,4; p = 0,005) a byl negativně asociován s BMI (r = 0,4; p = 0,001).

Závěrem autoři na základě těchto zjištění shrnují, že poruchy pubertálního růstu jsou častěji pozorovány u pacientů s CD než UC, a to zejména u chlapců.

(mik)

Zdroj: Mason A. et al. Impact of Inflammatory Bowel Disease on Pubertal Growth. Horm Res Paediatr. Publikováno on-line 18. října 2011.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Umělé sperma: zítra, nebo nikdy?

V současné době jsou techniky asistované reprodukce (in vitro fertilizace, kryokonzervace embryí a oocytů, intracytoplasmatická injekce spermií) považovány za nedílnou součást léčby infertility.

Přehled chirurgických metod získání spermií při léčbě infertility

Před obdobím metody intracytoplasmatické injekce spermií (ICSI) byla infertilita zapříčiněná obstruktivní azoospermií řešena rekonstrukčními operacemi a neobstruktivní azoospermie byla indikací k dárcovství spermatu.

Ovariální autoantigeny spojené s nevysvětlenou neplodností a předčasným ovariálním selháním

Až 50 % případů předčasného ovariálního selhání či neplodnosti může být spojeno s přítomností ovariálních protilátek (AOA). Nález AOA je spojen s nižší pregnancy rate u žen podrobujících se léčbě neplodnosti a současně definuje rizikové ženy, u kterých dochází k předčasnému selhání funkce vaječníků (POF) bez ohledu na hladiny reprodukčních hormonů.Všechny novinky