Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv načasování začátku užívání hormonální antikoncepce na sexuální a reprodukční zdraví

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 15.9.2014

Vliv načasování začátku užívání hormonální antikoncepce na sexuální a reprodukční zdraví

Přestože je v rozvinutých zemích užívání antikoncepce široce rozšířeno, zůstává nechtěné těhotenství i nadále veřejným problémem. Ve Spojených státech se jedná dokonce až o polovinu těhotenství, ve Francii asi o třetinu.

Nejčastěji žena nechtěně otěhotní, protože neužívá žádnou antikoncepci nebo ji užívá nepravidelně či používá méně účinné metody. Tento výzkum se tak zabývá vztahem načasování počátku užívání hormonální antikoncepce a následnými výstupy v sexuálním a reprodukčním životě ženy v budoucnu. Vědci předpokládali, že včasné podání hormonální antikoncepce povede k nižší frekvenci nechtěných těhotenství, na druhou stranu zde byly určité obavy z vyšší incidence pohlavně přenosných chorob (STD) u stejné skupiny žen při nedostatečném užívání bariérových metod.

Data byla získána ze studie FECOND (poslední národní studie zaměřená na sexuální a reprodukční zdraví ve Francii), která proběhla v letech 2010–2011. Celkem bylo telefonicky kontaktováno 8 645 účastníků. Analýza pak byla provedena u 1 552 žen mladších 30 let, které byly sexuálně aktivní a určitou dobu svého života užívaly antikoncepci. Pro určení faktorů asociovaných s načasováním počátku užívání hormonální antikoncepce a obdobím prvního pohlavního styku (před užíváním antikoncepce, ve stejné době a po začátku užívání antikoncepce) byla použita logistická regrese.

Načasování počátku užívání hormonální antikoncepce záviselo ve všech třech skupinách na věku ženy v době výzkumu, zemi narození, vzdělání, možnosti hovořit o sexu s matkou a věku při prvním pohlavním styku. Pokud by byly ženy, které započaly s antikoncepcí v době svého prvního pohlavního styku, brány jako referenční skupina, pak ženy, jež s ní začaly až později, měly vyšší výskyt nechtěného těhotenství (OR 1,8) a potratů (OR 1,9). Oproti tomu ženy, které začaly s antikoncepcí ještě předtím, používaly v době výzkumu efektivnější antikoncepci (OR 1,8), avšak nebyl prokázán žádný vliv na počet nechtěných těhotenství, potratů či STD.

Včasný počátek užívání antikoncepce tak může vyústit v dlouhodobé užívání více účinných metod, avšak bez vlivu na další faktory, jako je například nechtěné těhotenství.

(boba)

Zdroj: True K., Bajos N., Bohet A., et al. Timing of contraceptive initiation and association with future sexual and reproductive outcomes. Human Reproduction. 2014 Aug; 29 (8): 1651–1658.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,7/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kryokonzervace lidských embryí – preferovaná metoda asistované reprodukce

Metoda kryokonzervace lidských embryí nabízí větší úspěšnost a nižší počet komplikací ve srovnání s IVF cykly používajícími čerstvá embrya, a stává se tak upřednostňovanou metodou asistované reprodukce.

Ovlivňuje životní styl kvalitu spermatu?

V laickém i odborném podvědomí je zakořeněna představa, že muž svým životním stylem může do značné míry ovlivnit kvalitu svého spermatu. Jsou však tyto předpoklady založeny na faktech vycházejících z klinických studií? Odpovědi mohou překvapit.

Metoda IVF s přenosem jedné euploidní blastocysty

Následující studie srovnává úspěšnost odlišných metod IVF (in vitro fertilization) – konkrétně použití pouze jedné euploidní blastocysty ověřené kvality versus přenos dvou neotestovaných blastocyst. Analyzován je zároveň vliv transferu jedné euploidní blastocysty na redukci počtu vícečetných těhotenství.Všechny novinky