Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv mužské obezity na neplodnost

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 20.11.2009

Vliv mužské obezity na neplodnost

Incidence obezity se výrazně zvyšuje téměř ve všech částech světa. Ženy jsou sice více postiženy než muži, ale i mužská obezita je udávána mezi 10 a 27 % v evropské populaci. Z některých studií vyplývá, že muži s nadváhou a obézní muži mají až v 50 % sníženou fertilitu na základě redukované spermatogeneze. Podobně jako u žen mají obézní muži relativní hyperestrogenní hypogodanotropní hypogonadismus. Body mass index a endokrinologické abnormality (např. inzulinová rezistence a zvýšená hladina estrogenů) u obézních mužů negativně korelují s hladinou testosteronu a inhibinu B, které ovlivňují spermatogenezi.

Některé genetické syndromy spojují obezitu a neplodnost (např. Prader-Williho a Laurence-Moonův syndrom). Z genetického hlediska je zajímavý gen kódující leptin. Leptin je syntetizován v tukové tkáni a jeho tvorba se předpokládá i ve spermiích. Vyšší hladiny leptinu jsou spojeny se sníženou hladinou androgenů a nověji se uvažuje i o jeho přímém vlivu na funkci spermií.

K dalším příčinám snížené plodnosti u obézních mužů se řadí i vyšší procento erektilních dysfunkcí, snížená koitální frekvence a testikulární hypertermie, která negativně ovlivňuje složení ejakulátu.

Léčba neplodnosti u obézních mužů v první řadě spočívá v redukci hmotnosti pomocí omezení kalorického příjmu, zvýšení fyzické aktivity a farmakoterapie. U extrémních případů obezity lze dosáhnout snížení hmotnosti i pomocí chirurgické bandáže nebo by-passu žaludku, i když dle některých literárních údajů došlo po těchto operacích i k výskytu azoospermie. U hypogonadotropního hypogonadismu připadá v úvahu léčba inhibitory aromatázy a testosteronem. Zájmem výzkumu se stala léčba nahrazující leptin, která v animálních pokusech zvýšila fertilitu.

(moa)

Zdroj: Vanessa J. Kay, Christopher L. R. Barratt, Male obesity: impact on fertility, Br J Diabetes Vasc Dis 2009; 9: 237–241

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Léčba Crohnovy choroby pomocí infliximabu u dospělých

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění, které lze léčit mnoha léčebnými postupy. Mezi základní pilíře léčby těchto zánětů patří v ČR podávání mesalazinu, začíná se objevovat i kombinace mesalazin–infliximab. A právě léčbu pomocí infliximabu shrnuli italští vědci z Římské univerzity ve své práci publikované v odborném medicínském časopise Biologics: Targets & Therapy.

Antifosfolipidové protilátky a jiné imunologické příčiny opakovaných těhotenských ztrát: přehled terapie

V prvním trimestru jsou opakované těhotenské ztráty způsobeny chromozomálními abnormalitami v 50−80 %. Další závažnou příčinou mohou být imunologicky podmíněné děje, iniciované auto- či alloimunitními mateřskými protilátkami.

Mesalazin obnovuje rovnováhu mezi angiogenními a antiangiogenními faktory v experimentálním modelu ulcerózní kolitidy

Mesalazin je účinným léčivem určeným pro terapii ulcerózní kolitidy, jehož mechanizmy účinku nebyly doposud zcela objasněny. Deng a kolegové se v nedávno publikované práci zaměřili na výzkum procesu angiogeneze, který je při hojení ulcerózní kolitidy klíčový. Konkrétně byl zkoumán vliv mesalazinu na rovnováhu mezi angiogenními faktory a antiangiogenními faktoryVšechny novinky