Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv melatoninu a cirkadiálního rytmu na ženskou reprodukci

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 6.10.2014

Vliv melatoninu a cirkadiálního rytmu na ženskou reprodukci

Zajímavý článek byl nedávno publikován v časopise Fertility and Sterility. Autoři v něm popisují vliv melatoninu a cirkadiálního rytmu na ženský reprodukční systém a jeho fyziologii.

Autoři čerpali z dostupné anglicky psané literatury publikované v recenzovaných časopisech do 1. března 2014. Ve všech zahrnutých publikacích se jednalo o výsledky léčebného používání melatoninu, sledování vlivu změn v normálním cyklu dne a noci na hladinu melatoninu a pohlavních hormonů nebo vystavení světlu během noci. Ve většině studií byly sledovány hladiny melatoninu v krvi a folikulární tekutině, syntéza melatoninu, oxidativní stres a poruchy v cirkadiálním rytmu.

Syntézou výsledků jednotlivých publikací autoři dospěli k následujícím závěrům. Centrum systému regulujícího cirkadiální rytmus organizmu je uloženo v hypotalamu, v suprachiasmatickém jádru. Na funkci tohoto centra má zásadní vliv střídání světla a tmy. Suprachiasmatické jádro reguluje vnitřní rytmus těla pomocí autonomního nervového systému a ovlivněním cyklické produkce melatoninu. Melatonin je ale zároveň produkován zřejmě i v reprodukčních orgánech ženy (ve folikulárních buňkách, cumulus oophorus i v samotném oocytu), protože hladina melatoninu ve folikulární tekutině je vyšší než v krvi a podléhá cyklickým změnám nejen během dne a noci, ale i během menstruačního cyklu (nejvyšší je v době ovulace). Melatonin je silný antioxidant a chrání oocyt před oxidačním stresem, zvláště v době ovulace. Melatonin z krve rovněž prostupuje placentou a chrání vyvíjející se plod před oxidačním stresem a podporuje funkci placenty. Zároveň pomáhá fetálnímu suprachiasmatickému jádru v regulaci cirkadiálního rytmu plodu, aby byl v souladu s rytmem matky. Pokud žena během těhotenství nemá pravidelný cirkadiální rytmus (například pracuje v noci), není tento efekt na plod dostatečný a u potomka se následně mohou vyvinout neurobehaviorální poruchy.

K optimální ovariální funkci a fungování placenty je potřeba stabilní cirkadiální rytmus ženy a dostatečné hladiny melatoninu. Expozice světlu po setmění narušuje cirkadiální rytmus a potlačuje sekreci melatoninu, proto by mělo být světlo v noci omezeno na minimum. Během těhotenství, zvláště v posledním trimestru, by ženy měly dodržovat pravidelný režim světla a tmy.

(epa)

Zdroj: Reiter R. J., Tamura H., Dun Xian Tan. Melatonin and the circadian system: contributions to successful female reproduction. Fertil Steril 2014; 102: 321–8.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 4x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Je v IVF cyklech vhodnější transfer kryokonzervovaných embryí?

Zvyšující se incidence nepříznivých perinatálních výsledků gravidit po metodách asistované reprodukce je spojována s ovariální stimulací v IVF cyklech s čerstvými embryi. Dle současných vědeckých poznatků je ke snížení těchto komplikací doporučováno upřednostňování IVF cyklů s kryokonzervovanými embryi.

Vliv načasování začátku užívání hormonální antikoncepce na sexuální a reprodukční zdraví

Přestože je v rozvinutých zemích užívání antikoncepce široce rozšířeno, zůstává nechtěné těhotenství i nadále veřejným problémem. Ve Spojených státech se jedná dokonce až o polovinu těhotenství, ve Francii asi o třetinu.

Kryokonzervace lidských embryí – preferovaná metoda asistované reprodukce

Metoda kryokonzervace lidských embryí nabízí větší úspěšnost a nižší počet komplikací ve srovnání s IVF cykly používajícími čerstvá embrya, a stává se tak upřednostňovanou metodou asistované reprodukce.Všechny novinky