Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv IVF na růst plodu v průběhu prvního a druhého trimestru

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 20.2.2015

Vliv IVF na růst plodu v průběhu prvního a druhého trimestru

Metody asistované reprodukce zaznamenávají v poslední době řadu úspěchů. Stále je však třeba pečlivě sledovat, zda v důsledku těchto postupů nedochází k nežádoucím vlivům na plod, resp. dítě. Právě proto byla zveřejněna studie zabývající se vlivem metod asistované reprodukce na růst embrya a plodu v průběhu prvního a druhého trimestru, aby tím mohla přispět do celkové mozaiky bezpečnosti těchto metod.

Dětí narozených po metodách umělého oplodnění neustále přibývá. Jen pro představu, v Evropě se procento dětí narozených pomocí umělého oplodnění pohybuje mezi 0,5 % a 4,9 %. Tato čísla přitom budou pravděpodobně i nadále stoupat. Jelikož se jedná o relativně mladé odvětví medicíny, stále nemáme dostatek uspokojivých informací o bezpečnosti těchto metod pro matku i dítě. Cílem současných studií je zhodnotit co nejvíce parametrů, jež by nám mohly poskytnout představu o možném riziku.

Růstové křivky v prvním a druhém trimestru

Nedávno publikovaná studie porovnávala růstové křivky embrya, resp. plodu, v průběhu prvního a druhého trimestru mezi skupinami po spontánním početí a početí pomocí IVF či IVF/ICSI. Díky možnosti použití vaginálního 3D ultrazvuku bylo možné sledovat embryo již od 6. týdne těhotenství až do 12. týdne vývoje plodu. Rovněž byl porovnán růst plodu ve 20. týdnu těhotenství z dat sesbíraných při rutinních návštěvách těhotenské ambulance.

Porodní váha plodu

Jako další vyhodnocované faktory byly použity váhový odhad plodu při porodu a následně skutečná porodní váha novorozence. Do studie byla samozřejmě zařazována pouze bezproblémová těhotenství bez přidružených komplikací. Vyřazována byla i vícečetná těhotenství.

Design studie

Studie byla prováděna jako prospektivní na celkovém počtu 146 rodiček, z čehož 88 početí proběhlo spontánně a 56 pomocí metod asistované reprodukce. Celkem bylo uskutečněno 946 ultrazvukových vyšetření.

Výsledky

Mezi skupinami spontánního a umělého oplodnění nebyly pozorovány žádné statisticky významné rozdíly. To znamená, že jak růstové křivky plodu, tak porodní odhad váhy i vlastní váha novorozence byly zcela srovnatelné.

Závěr

Studie potvrdila, že metody asistované reprodukce mohou být podle současného stavu znalostí považovány za bezpečné. Limitací této studie však je, že u spontánních těhotenství není znám přesný den početí, a vývoj embrya a plodu v tak časných týdnech těhotenství proto mohou být zkreslené. Nejen z toho důvodu je zapotřebí dalších obdobných klinických pozorování.

Zdroj: Eindhoven S. C., et al. The influence of IVF/ICSI treatment on human embryonic growth trajectories. Human Reproduction 2014; 29 (12): 2628–2636.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv hladin celkového a biologicky dostupného vitamínu D na pregnancy rate u příjemkyň dárcovských oocytů

Hladiny celkového a biologicky dostupného vitamínu D mohou hrát důležitou roli v problematice lidské reprodukce. Studie se zabývá vlivem nedostatku vitamínu D na úspěšnost otěhotnění u žen v cyklech umělého oplodnění (IVF) s dárcovskými oocyty.

Počty embryí pro transfer – jak určit správný počet?

Optimální počet transferovaných embryí u pacientek podstupujících metody umělého oplodnění (IVF) není jednoznačně znám. V článku je diskutován statistický přístup ke stanovení výpočtu pravděpodobnosti otěhotnění a implantaci embryí u žen ve věkových kategoriích od 34 let.

Zvýšené hladiny progesteronu a estradiolu v raném těhotenství po hyperstimulaci ovarií při asistované reprodukci nepříznivě ovlivňují porodní výsledky

Výsledky finské studie se 110 ženami ukázaly souvislost mezi zvýšenou hladinou progesteronu v raném těhotenství po kontrolované ovariální hyperstimulaci (COH) a přenosu čerstvého embrya (ET) při asistované reprodukci a nežádoucími perinatálními výsledky. Přenos zmraženého embrya (FET) v nestimulovaném menstruačním cyklu s těmito nepříznivými výsledky spojen nebyl.Všechny novinky