Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv hladin testosteronu a dehydroepiandrosteronsulfátu na výsledek IVF/ICSI

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 20.3.2010

Vliv hladin testosteronu a dehydroepiandrosteronsulfátu na výsledek IVF/ICSI

Fertilizace in vitro je přínosnou metodou pro léčbu párů s poruchou plodnosti. Neúspěch cyklu představuje závažnou stresovou situaci pro většinu zúčastněných. Většinou bývá přisuzován špatné odpovědi na kontrolovanou ovariální hyperstimulaci, ale i v případě normálních embryí může dojít k selhání IVF. Za jednu z příčin bývá považováno neadekvátní androgenní prostředí.

Předpokládá se, že hladina androgenů může predikovat stimulační parametry během IVF cyklu a současně i výsledek cyklu. Dle literárních údajů byly hladiny testosteronu nižší než 20 ng/dl spojeny s 5x menší možností otěhotnět. Nejdůležitějšími hormony jsou testosteron a dehydroepiandrosteronsulfát (DHEAS). DHEAS je inaktivní forma dehydroepiandrosteronu, který je považován za prekurzor ovariálních estrogenů a androgenů. Tyto hormony hrají zásadní roli při vývoji ovariálních folikulů podporou exprese receptoru pro FSH na buňkách granulózy.

Studie se zabývala vlivem sérových androgenů (testosteronu a DHEAS) na výsledek IVF/ISCI cyklů. Zařazeno bylo celkem 53 žen, které podstoupily IVF cykly na klinickém pracovišti mezi lety 2006 a 2007. Ženám byla změřena bazální hodnota obou hormonů třetí den IVF cyklu a poté 14. den, kdy byl proveden embryotransfer. Hodnota beta-hCG byla stanovena 12. den po embryotransferu a ultrazvukové vyšetření bylo provedeno o dva týdny později.

Ze získaných výsledků vyplynulo, že hladina testosteronu 14. den (v době provedení embryotransferu) byla signifikantně vyšší u těhotných žen. Hladiny testosteronu a DHEAS třetí den IVF cyklu a hodnota DHEAS dva týdny po embryotransferu neměly signifikantní korelaci s úspěšností IVF cyklu, ale střední koncentrace androgenů byly vyšší u skupiny těhotných žen.

Lze tedy říci, že hladina testosteronu může predikovat úspěšnost IVF cyklů a po úpravě hladiny androgenů může nastat zlepšení pregnancy rate.

(moa)

Zdroj: Testosterone and dehydroepiandrosterone sulphate levels and IVF/ICSI results. Gynecological Endocrinology, March 2009; 25 (3): 194–198.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Poruchy spánku a zánětlivá střevní onemocnění

Poruchy spánku a nespecifické střevní záněty spolu mohou do jisté míry souviset. Vliv spánku na imunitní systém může při spánkových poruchách negativně ovlivňovat zánětlivé reakce. Na vztah mezi spánkem a střevními záněty se zaměřili vědci ze sekce gastroenterologie a výživy při Rush University Medical Center v Chicagu.

Spánková deprivace zhoršuje kolitidu a zpožďuje její hojení

Některé klinické studie ukazují negativní vliv poruch spánku a nedostatku spánku na zánětlivá střevní onemocnění. Ve studii popsané v následujícím textu skupina vědců z Rush University Medical Center v Chicagu a z Northwestern University v Evanstonu na myším modelu zjišťovala, zda existuje vztah mezi spánkovou deprivací a závažností a průběhem střevního zánětu.

Stresující životní zážitky a asociace s výsledky IVF

Většina dosavadních výzkumů se zaměřovala na stres vztahující se k infertilitě a léčbě IVF. Nebylo dosud zcela jasné, zda i stres, který není spojený s infertilitou, může ovlivnit šance na těhotenství při IVF léčbě.Všechny novinky