Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vitamín B6 jako prevence kolorektálního karcinomu

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 7.5.2010

Vitamín B6 jako prevence kolorektálního karcinomu

Doktorka Susanna C. Larsson se svými kolegy z Karolinska Institute ve Stockholmu, ve Švédsku zjistila, že vitamín B6 chrání proti nádoru tlustého střeva, a to speciálně u žen, které konzumují alkohol. Výsledky své studie vědci uveřejnili v červnovém čísle 2005 časopisu Gastroenterology.

Autorka studie uvedla, že vitamín B6 hraje klíčovou roli v metylaci a syntéze DNA. Narušení těchto procesů způsobuje vznik kolorektálního karcinomu.

Do studie bylo zahrnuto celkem 61 433 žen ve věku 40 až 76 let, které v anamnéze neměly žádné nádorové onemocnění. Tyto ženy vyplnily dotazník dotazující se na složení stravy. Tento dotazník opět později aktualizovaly. Během 14,7 let bylo ve sledované skupině zjištěno celkem 805 případů kolorektálního karcinomu.

Výsledky studie ukázaly, že příjem vitamínu B6 byl inverzně spojen s výskytem kolorektálního karcinomu. Ve srovnání se ženami s nejnižším příjmem tohoto vitamínu, měly ženy s jeho nejvyšším příjmem o 34% nižší riziko výskytu kolorektálního karcinomu. Tato spojitost byla nejvíce markantní u žen se středním až vyšším příjmem alkoholu.

Vědci uvedli, že tato studie odhalila další ochranný faktor proti rakovině tlustého střeva a konečníku.

Zdroj:

  1. Gastroenterology. June 2005;128:1830-1837

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kolorektální karcinom v rodinné anamnéze může znamenat lepší prognózu

Výskyt kolorektálního karcinomu v rodinné anamnéze zvyšuje riziko rozvoje tohoto onemocnění. Podle článku publikovaného v časopise JAMA však mají pacienti se zatíženou rodinnou anamnézou paradoxně lepší prognózu, pokud se u nich kolorektální karcinom skutečně rozvine.

Uplatnění CT kolonografie v diagnostice nádorů tlustého střeva

Metoda zvaná CT kolonografie je neinvazivní možností screeningu kolorektálního karcinomu, přestože přesnost v detekci lézí nebyla dosud jasně definována u asymptomatických dospělých v rizikové skupině.

Rizikové faktory pro vznik psychických poruch u žen a mužů s infertilitou

Léčba neplodnosti in vitro fertilizací (IVF) je považována za multidimenzionální stresový faktor. Samotná léčba může vyvolávat anxietu a nepředvídatelnost výsledku cyklu IVF může způsobovat depresivní nálady. Je popisováno, že 30 % neplodných žen a 10 % neplodných mužů podstupujících IVF splňuje kritéria depresivní anebo anxiózní poruchy podle kritérií Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-IV).Všechny novinky