Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vaginální gel s progesteronem – stejná účinnost a lepší tolerance než intramuskulární aplikace

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 4.1.2010

Vaginální gel s progesteronem – stejná účinnost a lepší tolerance než intramuskulární aplikace

Podle nového výzkumu je během IVF stejně účinný a lépe tolerovaný progesteron ve formě vaginálního gelu než v podobě intramuskulárních injekcí.

Na lékařské fakultě v Harvardu bylo náhodně vybráno 468 žen léčených v centru reprodukční medicíny, které obdržely progesteron buď ve formě vaginálního gelu, nebo intramuskulární injekce. Do studie byly zahrnuty pouze ženy mladší 40 let s hladinami folikulostimulačního hormonu nižšími než 15 ml IU/ml třetí den IVF a s méně než 3 cykly IVF, které jako předchozí skončily neúspěšně. Celkem 407 z původního počtu studii dokončilo.

Vaginální a intramuskulární podání měly porovnatelné výsledky týkající se celkového počtu těhotenství probíhajících i neúspěšných a rovněž počtu implantací. Progesteron ve vaginálním gelu byl však ženami signifikantně lépe tolerován než intramuskulární podání.

Progesteron podávaný intramuskulárně byl standardem užívaným v luteální fázi během IVF po desítky let. Injekční podání do svalu je však nejen bolestivé, ale také způsobuje podráždění tkáně, infekce, a dokonce plicní komplikace. Bylo záhodno najít konečně alternativní, pohodlnější způsob podání, který by negativně neovlivňoval počty těhotenství.

Vedoucí lékař institutu věnujícího se léčbě neplodnosti a endokrinních poruch doktor Paul W. Zarutskie sdělil, že ačkoliv minulý rok bylo 70 % ze všech podání progesteronu intramuskulárními injekcemi, v roce 2010 předpokládá změnu směrem k vyššímu počtu podání ve formě vaginálního gelu. Dodává, že pravděpodobně neexistuje žádná výhoda rutinního užívání injekčního progesteronu. Jediným příkladem, kdy by mohlo být injekční podání stále preferováno, by byl případ extrémně vzácné situace, kdy by po vaginálním podání vznikla alergická reakce nebo by bylo injekční podání preferováno přímo klientkou.

Ačkoliv současné studie potvrzují přínosy podání progesteronu ve formě vaginálního gelu, vyvstávají otázky týkající se časné implantace embrya a možnosti vaginálního krvácení. Přidání estrogenu nezvyšuje počty implantací, ale může snížit incidenci časného krvácení.

(skl)

Zdroj: American Society for Reproductive Medicine (ASRM) 65th Annual Meeting: Abstract P-551. Prezentováno dne 21. 10. 2009.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Inzulinová rezistence a zvýšené riziko potratu po léčbě neplodnosti

Spontánní potraty představují velké riziko pro graviditu po spontánní koncepci i po metodách umělého oplodnění. V posledních letech některé studie referovaly o vysokých počtech spontánních potratů u obézních infertilních žen léčených metodami IVF či u žen, které měly diagnózu syndromu polycystických ovarií (PCOS).

Pracovní stres mužů a prodloužená doba početí

V posledních 50 letech dochází celosvětově ke snižování celkové míry fertility, definované jako průměrný počet porodů na 1 ženu během reprodukčního období. Tento trend postihuje i rozvojové země, zejména jsou však zasaženy vyspělé státy, kde je udáván průměrný počet 1,6 dítěte na 1 ženu.

Vliv radiace mobilních telefonů na poškození DNA lidských spermií

V poslední době se stále objevují nejednotné názory na vliv elektromagnetického záření na lidské zdraví. Na základě několika vědeckých studí, které předpokládají vztah mezi užíváním mobilních telefonů a kvalitou spermatu, se dostává do popředí otázka souvislosti radiace mobilních telefonů a mužské plodnosti.Všechny novinky