Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Užití rekombinantního lidského laktoferinu v prevenci předčasného porodu

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 20.9.2008

Užití rekombinantního lidského laktoferinu v prevenci předčasného porodu

Předčasný porod může být vyvolán infekcí a působením zánětlivých mediátorů. Nejčastějšími záněty u žen, které mohou vést k předčasnému porodu, jsou bakteriální vaginóza, cervicitis nebo chorioamnionitis. Důležitou úlohu v patogenezi hraje bakteriální endotoxin lipopolysacharid (LPS).

Některé zdroje uvádějí, že dilatace a měknutí děložního čípku jsou do jisté míry zánětlivou reakcí, která vede ke zvýšené produkci prostaglandinů, předčasné děložní aktivitě a poté i k předčasnému porodu. Cytokiny indukují tvorbu metaloproteináz, glykosaminoglykanů a kolagenáz, které podporují změny na děložním hrdle vedoucí k předčasnému porodu. Ovlivnění zánětu tedy může být primární prevencí předčasného porodu.

Japonští vědci studovali, zda může lidský rekombinantní laktoferin sloužit jako supresor předčasného porodu. Provedli pokusy na králičích modelech, u kterých byl předčasný porod vyvolán aplikací bakteriálního lipopolysacharidu. Laktoferin je železo vázající glykoprotein, který je detekovatelný v slzách, slinách, vaginálním sekretu nebo amniální tekutině.

Kromě toho hraje důležitou úlohu v boji organismu proti mikrobiálním agens. Laktoferin inhibuje produkci TNF-α, IL-1, IL-6 a IL-8 v monocytech, a tím snižuje tvorbu prozánětlivých cytokinů. Reguluje funkci lymfocytů, aktivaci NK (natural killer) buněk a moduluje imunitní systém. Podání rekombinantního lidského laktoferinu v experimentu na zvířecím modelu prodloužilo délku gestace na úroveň kontrolní kohorty. Po aplikaci došlo také ke snížení plasmatických hladin TNF-α.

Studie vysvětluje, že vaginální podávání rekombinantního lidského laktoferinu může zabránit hrozícímu předčasnému porodu, který je vyvolán působením LPS. Potlačení produkce cytokinů je považováno za prevenci předčasného porodu. Pro další zhodnocení účinku léčby je nutné ověřit výsledky těchto in vivo experimentů v klinické aplikaci.

(nes)

Zdroj: Yakuwa K, Otsuki K. Recombinant human lactoferrin has a potential to suppresses uterine cervical ripening in preterm delivery in animal model. Arch Gynecol Obstet 2007 May;275(5).

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Hypnóza může přispět ke snížení zánětlivého procesu u idiopatických střevních zánětů

Hypnoterapie přispívá ke snížení aktivity zánětu u pacientů s ulcerózní kolitidou. Vědci z londýnské Queen Mary School of Medicine and Dentistry se zabývali otázkou, zda může hypnóza ovlivnit některé zánětlivé markery typicky zvýšené při relapsu idiopatických střevních zánětů, a přispět tak ke snížení aktivity zánětu nebo reverzibilitě některých změn.

Omega-3 mastné kyseliny remisi Crohnovy choroby neudrží

Díky svým protizánětlivým účinkům se omega-3 mastné kyseliny v rámci léčby Crohnovy choroby používají jako podpora hojení postižené střevní sliznice, což má mimo jiné posílit remisi onemocnění a oddálit až znemožnit její relaps. Výsledky nových klinických studií však ukazují, že podávání omega-3 mastných kyselin relapsu nemoci nezabrání o nic lépe než placebo.

Transfer jednoho embrya snižuje riziko předčasného porodu

Studie, kterou provedli lékaři v belgickém Gentu, srovnává účinek transferu jednoho a dvou embryí na výsledky jednočetné gravidity.Všechny novinky