Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Úloha AMH v ženské reprodukci

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 7.6.2008

Úloha AMH v ženské reprodukci

Stanovení hladiny antimülleriánského hormonu (AMH) může být nápomocné v hodnocení množství folikulů v ovariu a stanovování nástupu menopauzy u žen. AMH je velmi specifickým markerem ovariální rezervy, neboť je produkován buňkami nezralého rostoucího folikulu. Vyčerpání folikulů v ovariu odpovídá sníženým hladinám AMH v séru, které lze snadno detekovat.

Antimülleriánský hormon (AMH) je glykoprotein, patřící do rodiny transformujících růstových faktorů (TGF-β). Je to látka produkovaná výhradně gonádami. U žen se v období od narození do menopauzy podílí na regulaci růstu a vývoje folikulů. V ovariu je tvořen granulózovými buňkami v časném období vývoje folikulu. Zdá se, že hormon je schopný potlačovat přeměnu primordiálních folikulů do primárních folikulů, a také blokovat růst folikulů pod vlivem FSH.

Nejvyšších hladin dosahuje AMH ve stadiu preantrálních a malých antrálních folikulů. Během vývoje a zrání folikulu se množství hormonu postupně zmenšuje. Jakmile folikul zaniká, ztrácí se také exprese AMH. Pokud by AMH během folikulogeneze zcela chyběl, docházelo by k neustálé přeměně primordiálních folikulů na zralé a předčasně by se vyčerpalo celkové množství folikulů.

Podle závěru studií, které zkoumaly vliv AMH na funkci vaječníků, je množství AMH vhodným ukazatelem nástupu menopauzy u žen. Hladiny AMH v séru jsou totiž citlivým markerem ovariální rezervy. S věkem klesá hodnota AMH, která koreluje se snižujícím se počtem antrálních folikulů. Dosud bylo možné posuzovat množství funkčních folikulů pouze pomocí ultrasonografického vyšetření. Z pohledu lékaře i pacienta je však vyšetření sérových hodnot AMH poněkud výhodnější.

Hodnocení ovariální rezervy je klíčové i při IVF terapii. AMH může být užitečným pomocníkem například při slabé odpovědi na hormonální stimulaci. V současnosti trpí stále více žen poruchami plodnosti především kvůli odsunování mateřství do pozdějších období svého života. V takovém případě by vyšetření AMH mohlo určit kapacitu ovarií a prognosticky zhodnotit fertilitu v daném čase.

(nes)

Zdroj: Visser JA, de Jong FH. Anti-Müllerian hormone: a new marker for ovarian function. Reproduction 2006;1.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Mesalazin je u pacientů s vysoce rizikovým střevním zánětlivým onemocněním vhodnou profylaxí kolorektálního karcinomu

Na 72. výročním setkání organizovaném American College of Gastroenterology byly prezentovány výsledky studie, podle které může užívání mesalazinu u pacientů s nespecifickými střevními záněty přispět ke snížení rizika vzniku kolorektálního karcinomu...

Aspekty redukce embryí po IVF

Redukce vícečetného těhotenství je výkon prováděný na konci prvního trimestru (11. až 12. týden gravidity), který snižuje počet vyvíjejících se plodů.

Při výzkumu pozadí onemocnění se uplatní zjišťování polymorfismu v jediném nukleotidu (SNP)

Cílem studie publikováné v březnovém vydání časopisu Genes and Immunity bylo lokalizovat gen, který je zodpovědný za rodinné predispozice k IBD. Při předchozích postupech, které se zaměřily na polymorfismus mikrosatelitů, nebylo dosaženo potřebných informací, a proto přistoupili vědci k vyhledávání jednonukleotidových polymorfismů (SNP)Všechny novinky