Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

U žen po čtyřicátém roce věku není těhotenská ztráta po IVF prediktorem dalšího těhotenství

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 14.10.2008

U žen po čtyřicátém roce věku není těhotenská ztráta po IVF prediktorem dalšího těhotenství

Řada dříve publikovaných studií dokládá, že ženy po 40. roce jsou neplodné ve 30 % případů, po 45. roce je až 64 % neplodných žen. Se zvyšujícím se věkem klesá také úspěšnost IVF. Pouze 28 % žen po čtyřicítce a 9,6 % žen po 43. roku porodí dítě pomocí IVF. Žádná dosavadní studie neudává graviditu po IVF s vlastními oocyty u žen, které jsou starší 46 let.

U žen pod 40 let se udává, že těhotenství z předcházejícího cyklu terapie IVF je spojeno s vyšší šancí na graviditu v dalším cyklu. Dosud však nebylo zcela jasné, zda je možno tento model aplikovat i u žen po 40. roce věku, u kterých je vyšší riziko spontánního abortu. Cílem studie amerických vědců bylo objasnit souvislosti mezi předchozím IVF a výsledky další léčby.

Studie se účastnily pacientky ve věku 40 let a více, které podstoupily IVF. Srovnávány byly skupina žen s těhotenskou ztrátou a skupina pacientek s negativním β-hCG v prvním cyklu IVF. U 40,8 % žen po prvním cyklu IVF byla zaznamenána těhotenská ztráta a u 82 % negativní β-hCG. V dalším cyklu byla úspěšnost IVF 17,9 % ve skupině žen s těhotenskou ztrátou a 21,9 % u žen s negativním β-hCG z prvního cyklu.

Ve skupině pacientek s těhotenskou ztrátou nevedlo IVF k těhotenství a porodu po čtvrtém cyklu terapie, ve skupině žen s negativním β-hCG po šestém cyklu. Průměrný počet cyklů a následujících těhotenství se v obou skupinách nelišil.

Studie prokázala, že u pacientek po 40. roce věku není těhotenská ztráta v prvním cyklu IVF negativním ani pozitivním prognostickým faktorem pro další IVF cyklus. Podle studie také není u žen po čtyřicítce signifikantní rozdíl v úspěšnosti následující gravidity mezi skupinou žen s předchozí ztrátou těhotenství a skupinou, u které nedošlo k těhotenství vůbec.

(nes)

Zdroj: Sneeringer R. Pregnancy loss in the first in vitro fertilization cycle is not a predictive of subsequent delivery in women over 40 years. Fertility and Sterility 2008 February;89(2).

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Geny rozliší střevní zánět od dráždivého tračníku

Zánětlivé střevní onemocnění a syndrom dráždivého tračníku mají spoustu shodných rysů, pro které není zejména v počátcích diagnostického procesu snadné jejich rozlišení. Výzkum švédských genetiků by mohl diagnostiku značně usnadnit. Objevili totiž genové rozdíly mezi ulcerózní kolitidou, Crohnovou nemocí a syndromem dráždivého tračníku...

Inovativní metoda cerkláže v prevenci předčasného porodu – kazuistika

Pětatřicetiletá žena, sekundigravida, byla ve 24. týdnu gravidity vyšetřena pro mírné bolesti břicha a vaginální výtok.

Mezinárodní tým identifikoval jednadvacet genetických variací, které představují rizikové faktory pro vznik Crohnovy nemoci

Tým vědců zkombinoval data ze tří nezávislých studií. Výsledkem bylo určení 21 genetických odlišností, které jsou asociovány s IBD. Celkově se tak zvýšil počet známých rizikových faktorů pro Crohnovu nemoc a ulcerózní kolitidu na 32.Všechny novinky