Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Transfer jednoho embrya snižuje riziko předčasného porodu

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 19.8.2008

Transfer jednoho embrya snižuje riziko předčasného porodu

Studie, kterou provedli lékaři v belgickém Gentu, srovnává účinek transferu jednoho a dvou embryí na výsledky jednočetné gravidity. Cílem studie bylo vyhodnotit prevalenci předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti u jednočetné gravidity po transferu jednoho embrya a dvou embryí při IVF/ICSI. Transfer jednoho embrya snižuje výskyt mnohočetné gravidity po asistované reprodukci, ale ovlivňuje také průběh těhotenství a porod.

Do studie bylo zařazeno 835 pacientek, které porodily jeden plod. Z celkového množství absolvovalo transfer jednoho embrya 404 žen a transfer dvou embryí 431 žen. V obou skupinách byly porovnávány incidence předčasného porodu a porodní hmotnost.

Po transferu dvou embryí byla zaznamenána signifikantně nižší porodní hmotnost a častější předčasný porod než po transferu jednoho embrya. Obě skupiny žen porodily průměrně ve 39. týdnu gravidity, po transferu jednoho embrya však bylo trvání gestace delší průměrně o 3 dny. Předčasný porod se vyskytoval u 6,2 % žen po transferu jednoho embrya a u 10,4 % žen po transferu dvou embryí. Porodní hmotnost plodu po transferu dvou embryí byla o 120 gramů nižší než po transferu jediného embrya.

Rozdíly, které byly patrné mezi oběma skupinami, jsou zřejmě dány růstem placenty a fetální výživou. Embrya s nejvyšším potenciálem k implantaci mají nižší riziko potratu. U jednočetné gravidity po transferu dvou embryí však dochází ke ztrátě 50 % embryí kvůli méně příznivým podmínkám implantace. Z těchto změn vyplývá vyšší riziko spontánního potratu, horšího vývoje placenty, narušení optimálního intrauterinního růstu a výskytu nízké porodní hmotnosti.

Předností transferu jediného embrya jsou kromě redukce vícečetného těhotenství také lepší výsledky gravidity i poporodního vývoje plodu. U jednočetných těhotenství zajišťuje transfer jednoho embrya vyšší porodní hmotnost a snižuje riziko předčasného porodu.

(nes)

Zdroj: Sutter P, Delbaere I. Birthweight of singletons after assisted reproduction is higher after single- than after double-embryo transfer. Human Reproduction 2006;21.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Exprese aromatázy u pacientek s endometriózou

Podle výzkumu španělských vědců se u pacientek s endometriózou zvyšuje exprese aromatázy a stupeň exprese koreluje s tíží onemocnění. Aromatáza je enzym ze skupiny cytochromů P 450, který se vyskytuje u žen s endometriózou, avšak není produkován buňkami endometria u zdravých žen.

Rekurentní předčasná abrupce placenty – kazuistika

Třicetiletá žena byla přijata ve 32. týdnu gravidity pro déletrvající tupé bolesti břicha s propagací do zad. Pacientka nepociťovala žádné kontrakce a nedošlo ani ke krvácení.

Cholesterol a exprese CEA na cytoplazmatické membráně enterocytů – možné aplikace pro léčbu idiopatických střevních zánětů

Vědci z university v Heidelbergu prokázali, že pokud dojde k depleci cholesterolu, změní se distribuce a exprese karcinoembryonálního antigenu (CEA) na cytoplazmatické membráně enterocytů. Karcinoembryonální antigen je glykoprotein, jehož funkce se liší v závislosti na tom, je-li exprimován na bazolaterálním, nebo apikálním pólu buňky...Všechny novinky